Reklama
Reklama

W szpitalu na Józefowie lekarze wykonują nowy rodzaj badań. Służy do tego specjalistyczna aparatura

6 lutego 2024

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym wykonują już badanie EUS, czyli endoskopową ultrasonografię przewodu pokarmowego. Pozwala ona zobaczyć zmiany w okolicach trzustki i dróg żółciowych. Placówka zakupiła w tym celu aparaturę dzięki finansowemu wsparciu samorządu województwa mazowieckiego.

 

Badanie wykonuje dr Bartosz Kalbarczyk (fot. MSS Radom)

 

Kiedy warto poddać się temu badaniu? W diagnostyce chorób nowotworowych takich, jak: nowotwór jelita grubego, przełyku, płuca, trzustki, żołądka, odbytnicy, chłoniaki. To nie wszystko, ponieważ EUS wykorzystywany jest również do drenażu torbieli trzustki lub drenażu martwicy trzustki, który jest najczęściej powikłaniem ostrego zapalenia trzustki.

Lekarz Bartłomiej Kalbarczyk ze szpitala na Józefowie wyjaśnia, że badanie wykonywane jest u osób dorosłych, którzy mają podejrzenie patologii pola trzustkowo-żółciowego oraz zmiany podśluzowe w ścianie przewodu pokarmowego.

- Idealnym przykładem są pacjenci, u których podejrzewa się kamicę przewodów żółciowych, przewlekłe zapalenie trzustki, czy zmiany rozrostowe trzustki - tłumaczy dr Kalbarczyk cytowany przez czasopismo Twój Medyk, gdzie ukazał się obszerny artykuł na temat badania przy użyciu nowego sprzętu.

Badanie EUS w MSS wykonuje się tylko pacjentom przyjętym na oddział wewnętrzny lub chirurgiczny.

Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na zakup aparatu dla szpitala na Józefowie 800 tys. zł. To jedyny taki sprzęt w południowej części regionu.

bdb

 

 

 

Tags