W szpitalu na Józefowie lekarze wykonują skomplikowane operacje laryngologiczne. „Na najwyższym poziomie”

25 sierpnia 2023

„Laryngologia i onkologia na najwyższym poziomie” – piszą o szpitalu na Józefowie w Radomiu w branżowym piśmie Medyk. To – jak czytamy – zasługa kadry pracującej na klinicznym oddziale MSS pod kierunkiem prof. Kamala Morsheda, wybitnego specjalistę, jednego z najlepszych w Polsce. Lekarz wprowadził nowe metody leczenia w swojej dziedzinie.

 

Operacja usunięcia raka języka i rekonstrukcji języka z zastosowaniem płata skórnego z uda (fot. MSS Radom)

 

Kliniczny Odział Otolaryngologii i Onkologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu oferuje - jako jedyny w południowej części województwa mazowieckiego - pełny zakres świadczeń z zakresu laryngologii i laryngologii onkologicznej, w tym leczenie nowotworów głowy i szyi.

Nowe procedury i metody

- Wprowadziliśmy nowe procedury, które dają szanse na dłuższe i lepsze życie  pacjentom z nowotworami głowy i szyi. Z powodzeniem wykonujemy operacje nowotworów nosa i zatok przynosowych, gardła środkowego, dolnego, jamy ustnej, krtani, ślinianek.Wykonujemy także rekonstrukcje ubytków pooperacyjnych. Leczymy pacjentów z guzami przestrzeni przygradłowej, dołu przyskroniowego, przedniego dołu czaszkowego, oczodoły - mówi prof. Morshed dla Medyka. Profesor podkreśla jednocześnie, że dzięki wsparciu samorządu województwa oddział posiada nowoczesny sprzęt i aparaturę i wykwalifikowaną kadrę lekarska i pielęgniarską.

Ostatnia nadzieja dla pacjentów

Medyk zaznacza, że prof. Morshed jest często ostatnią "deską ratunku" dla pacjentów z zaawansowanym rakiem. Pismo przypomina operację, podczas której lekarze ze szpitala na Józefowie usunęli nowotwór języka i zrekonstruowali dwie trzecie całości narządu wraz z dnem jamy ustnej u 52-letniego radomianina.

Prof. Kamal Morhed wprowadził również szereg nowych metod leczenia laryngologicznego, m.in. chirurgiczną rehabilitację głosu z użyciem protezy głosowej czy chirurgiczne leczenie skomplikowanych urazów twarzo-czaszki i endoskopowe usunięcie kamienia ślinianek. Ponadto profesor zainicjował diagnostykę i lecenie bezdechu i chrapania podczas snu, a jako pierwszy w Polsce zastosował wentylację dyszową do resekcji odcinka tchawicy.

Zespół prof. Morsheda za swoje dokonania otrzymał nagrodę „Medyczne Wydarzenie Roku” – Eskulapy Mazowsza 2022. Wysokość tego wyróżnienia to aż 1 mln zł. Dzięki tej kwocie szpital doposażył oddział w sprzęt najwyższej klasy do rekonstrukcji ubytków pooperacyjnych za pomocą płatów z mikrozespoleniem naczyń u pacjentów z nowotworami złośliwymi głowy i szyi.

bdb

Tags