W szpitalu na Józefowie powstał odcinek covidowy. Z konieczności

24 listopada 2020

Radomski Szpital Specjalistyczny nie jest jedynym w mieście, który leczy pacjentów zarażonych koronawirusem. W placówce na Józefowie działa odcinek dla chorych z COVID-19 oraz łóżka przeznaczone dla takich pacjentów na SOR-ze.

 

 

16 łóżek na pulmonologii, 11 na SOR

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym nie ukrywają, że utworzenie odcinka covidowego to wynik starań zarządu. - Wielokrotnie mieliśmy problemy z relokowaniem pacjentów „dodatnich” do szpitali zakaźnych. Dlatego staraliśmy się utworzyć odcinek covidowy. Poza tym bycie w szeregach szpitali II poziomu gwarantuje dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego - wyjaśnia Karolina Gajewska, rzeczniczka MSS w Radomiu. 

Zgodę na utworzenie odcinka musiało wyrazić Ministerstwo Zdrowia. - Decyzja weszła w życie 6 listopada. Odcinek covidowy znajduje się na oddziale pulmonologii i onkologii pulmonologicznej i liczy 16 łóżek, w tym 2 respiratorowe, natomiast do wstępnej diagnostyki pacjentów funkcjonuje 11 łóżek na SOR- ze. W tym momencie przebywa na nim 12 pacjentów - informuje rzeczniczka. Jak podkreśla, oprócz tego szpital jest zobowiązany do kontynuowania poprzednich ustaleń dotyczących wstępnej diagnostyki pacjentów pod kątem zakażenia koronawirusem. - Uruchomienie tego odcinka w naszym szpitalu było bardzo ważne, ponieważ nasza placówka, mimo tego, że nie była do tego wyznaczona, leczyła i leczy pacjentów z COVID-19 - tłumaczy Gajewska.

Ministerstwo: bez zgody na remdesivir

Przypomnijmy: na wiosnę podczas pierwszej fali koronawirusa szpital na Józefowie stał się ogromnym ogniskiem zakażeń. Infekcję patogenem potwierdzono wtedy u ponad 200 osób: pacjentów i personelu medycznego, który w tym czasie przebywał albo na kwarantannie, albo na zwolnieniach. Braki kadrowe wśród lekarzy i pielęgniarek powodowały bardzo dużo problemów z obsadą dyżurów i opieką nad chorymi. Szpital chciał przenosić "dodatnich" pacjentów do wyspecjalizowanych placówek, ale te często odmawiały ich przyjęcia.

Karolina Gajewska dodaje, że przynależność szpitala do wyższej, II kategorii, miało być również gwarantem lepszej dostępności do leku wykorzystywanego w leczeniu COVID-19, czyli remdesiviru. - Wysłaliśmy w tej sprawie pismo z konkretnym zamówieniem na remdesivir, niestety Ministerstwo Zdrowia odmówiło nam możliwości wdrożenia tego leczenia, nie podając powodów - zaznacza rzeczniczka MSS.

Jak już pisaliśmy, w Radomiu powstaje także szpital tymczasowy. Będzie się mieścił w nowym budynku wznoszonych dla Centrum Rehabilitacji RSS przy ul. Narutowicza. Łącznie z miejscami przygotowywanymi w zakładzie rehabilitacji dziennej (w budynku głównym miejskiego szpitala) będzie tam około 100 łóżek.

bdb

Tags