• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wandale już działają pod nowym wiaduktem. MZDiK: To bazgroły, nie graffiti

18 stycznia 2021

Jeszcze wszystko niemal pachnie świeżą farbą, a wandale już dorwali się do nowo oddanej do ruchu, zmodernizowana al. Wojska Polskiego niszcząc jeden z obiektów mostowych. W MZDiK twierdzą, że malowanie na wiaduktach i w tunelach to w Radomiu prawdziwa plaga. Koszty usuwania takiej twórczości ponoszą później wszyscy mieszkańcy.

 

 

 -  Piesi nie mogą poruszać się pod wiaduktem w ciągu ulicy Lubelskiej, a pomimo tego wandale dostali się tam i pomalowali sprayem nowe osłony przyczółków konstrukcji. Malunki, bo trudno nazwać je graffiti, zostały już usunięte przez naszych wykonawców, ale trzeba pamiętać, że to kosztuje - wyjaśnia Dawid Puton, rzecznik MZDiK. Jak zaznacza, wprawdzie jednostkowo nie są to wielkie kwoty, ale biorąc pod uwagę to, że tego rodzaju przypadków jest nawet po kilka w miesiącu, to koszty rosną. - Niestety, nie w każdym przypadku możliwe jest usunięcie farby z murów oporowych lub przyczółków. Zamalowywanie też nie jest skuteczne, bo pojawiają się nowe malowidła. Usuwanie bazgrołów dodatkowo powoduje też utrudnienia w ruchu kołowym. W przypadku Wojska Polskiego konieczne było zamknięcie pojedynczych pasów na obu jezdniach, aby móc bezpiecznie wykonać te prace - podkreśla rzecznik MZDiK.

Doskonałą ilustracją "radosnej twórczości" domorosłych artystów są ściany podziemnego przejścia dla pieszych pod al. Grzecznarowskiego, czy konstrukcji wiaduktu łączącego nad torami kolejowymi ulice Młodzianowską i Pallotyńską. - W wielu miejscach jest sporo bazgrołów, wulgarnych haseł lub rysunków. Apelujemy więc do wszystkich mieszkańców, którzy widzą, że ktoś niszczy konstrukcje obiektów mostowych o to, żeby informowali o tym policję lub straż miejską. Jest wówczas szansa, że uda się ująć wandali na gorącym uczynku. Brak reakcji sprawia, że nie tylko cierpi na tym estetyka naszego miasta, ale również wszyscy podatnicy muszą później ponosić koszty usuwania takich bazgrołów - tłumaczy Dawid Puton.

kat, bdb

Fot. MZDiK Radom

 

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *