• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Wieczory z gwiazdą”. Elektrownia zaprasza na spotkanie z Ewą Kasprzyk

17 września 2020

Wracają „Wieczory z gwiazdą” w Elektrowni. W sobotę, 19 września, o godz.18 odbędzie się spotkanie z Ewą Kasprzyk. Aktorka znana jest z wielu ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych.

       

Ewa Ksprzyk

 

Urodzona w 1957 roku w Stargardzie Szczecińskim aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Krakowie z 1983 roku. Niedługo po ukończeniu szkoły aktorskiej dołączyła do zespołu gdańskiego Teatru Wybrzeże, w którym występowała od 1983 roku przez kolejnych szesnaście lat. W tym czasie zagrała w przedstawieniach m.in. Kazimierza Kutza ("Batałajkin i spółka"), Stanisława Różewicza ("Sztukmistrz z Lublina" według Singera) i Mikołaja Grabowskiego ("Stąd do Ameryki"), a także Krzysztofa Babickiego i Barbary Sass. Do największych osiągnięć aktorki z tego okresu zalicza się główne role w "Antoniuszu i Kleopatrze" Szekspira (Kleopatra), "Tutam" Shaeffera (Ona), "Trzech siostrach" Czechowa (Olga) i "Dwojgu na huśtawce" Gibsona (Ona).

W 2000 roku przeniosła się do warszawskiego Teatru Kwadrat. Równocześnie występowała w odważnych monodramach. Krytyka wysoko oceniła jej tytułową rolę w "Patty Diphusa", teatralnej adaptacji jednego z opowiadań Pedro Almodóvara. W 2006 roku zagrała Marilyn Monroe w "Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem". Od 2011  występowała w roli piosenkarki Violetty Villas, w spektaklu kostiumowym "Kallas, czyli spotkanie dwóch legend..." Marcina Szczygielskiego.

W 1985 roku, w wieku dwudziestu ośmiu lat, rolą zaradnej Kwiryny w "Dziewczętach z Nowolipek" Barbary Sass, zadebiutowała w filmie. Niedługo potem możliwości aktorki na różne sposoby wykorzystał Roman Załuski. W dramacie "Głód serca" (1986) Kasprzyk wcieliła się w postać nieufnej matki, samotnie wychowującej syna. Jeszcze inaczej zaprezentowała się w jego komediach – w "Koglu-moglu" (1988), "Galimatiasie, czyli koglu-moglu II" (1989) oraz w "Komedii małżeńskiej" (1993).

W 1998 roku znalazła się w obsadzie telenoweli "Złotopolscy", która wkrótce zyskała olbrzymią popularność wśród masowej widowni. W 2001 roku za rolę w filmie "Bellissima" otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Na nieco innym biegunie znajdują się jej role w skromnych, ambitnych filmach, najczęściej u młodych debiutantów. W komedii lirycznej "Cudownie ocalony" (2004) z dużą dozą autoironii zagrała starą prostytutkę-oszustkę Lolę Katafalk, pojawiła się również u Marcina Wrony w "Człowieku magnesie" (2001).

Bilety w cenie; 15 zł normalny, 7 zł ulgowy dla emeryta/rencisty.

Fot. Materiały prasowe/MCSW Elektrownia

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *