• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Zagra Szymon Nehring

9 września 2020

W niedzielę, 13 września o godz.18 w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbędzie się koncert w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Wykonawcy to Szymon Nehring (fortepian) oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Dawid Runtza.

 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

 

             

Nadzwyczajne okoliczności uwarunkowane pandemią wpłynęły zarówno na przesunięcie terminu festiwalu na jesień, jak i na nowe oblicze jego programu. 13 września niezwykłych artystycznych wrażeń dostarczą melomanom światowej sławy polscy artyści: Szymon Nehring – fortepian oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Dawida Runtza.

Koncert doskonale wpisuje się w tegoroczne jubileusze: 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina oraz 250. rocznicę urodzin patrona festiwalu, czyli Ludwiga van Beethovena. Podczas tego wydarzenia organizatorzy chcą także uczcić pamięć zmarłego w tym roku mistrza, jednego z największych współczesnych polskich kompozytorów, jakim był prof. Krzysztof Penderecki.

Z tej okazji w programie koncertu znajdą się niezwykłe dzieła polskiej muzyki: Krzysztof Penderecki: Aria z Trzech Utworów w Dawnym Stylu, Fryderyk Chopin: Mazurki op. 56, Impromptu Ges-dur op. 51, Polonez-fantazja As-dur op. 61.

Utwory Chopina wykona Szymon Nehring, jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. W 2014 r. otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Rok później został laureatem stypendium Krystiana Zimermana i wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych. W 2017 roku zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie oraz szereg nagród dodatkowych w tym za najlepsze wykonanie utworu Fryderyk Chopina. Jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato.

W 2019 roku został zaproszony do programu fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił wraz z Orchestrą Tonhalle Zurich pod dyrekcją Davida Zinmana. W 2020 roku zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej.

Natomiast Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus specjalnie dla radomskiej publiczności wykona także przepiękną I Symfonię Felixa Mendelssohna oraz Uwerturę „Egmont” op. 86 Ludwiga van Beethovena.

Sinfonia Iuventus to orkiestra symfoniczna złożona z najzdolniejszych studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Została utworzona z inicjatywy Maestro Jerzego Semkowa.

Orkiestra zagra pod batutą Dawida Runtza. Artysta jest jednym z czołowych polskich dyrygentów młodego pokolenia. W 2016 roku ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie maestro Antoniego Wita debiutując z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swoje artystyczne umiejętności doskonalił  pod okiem światowej sławy dyrygentów. W 2018 roku zdobył III nagrodę oraz nagrodę publiczności na 1st Hong Kong International Conducting Competition. Obecnie piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. Współpracuje ze znakomitymi Polskimi Orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, NOSPR oraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

Koncert miał odbyć się 5 kwietnia 2020 roku. Z przyczyn niezależnych od organizatora nastąpiła zmiana solisty koncertu, zamiast Piotra Palecznego wystąpi Szymon Nehring. Zmianie uległ również program. Bilety zakupione na wcześniejszą datę koncertu zachowują ważność.

Fot. Materiały prasowe/ROK Radom

   
Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *