• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wielki mural na „budowlance”. Szkoła obchodzi stulecie działalności

18 października 2019

To piękny jubileusz. Zespół Szkół Budowlanych ma 100 lat! Z tej okazji w obecności byłych i obecnych nauczycieli, a także uczniów i absolwentów, na frontowej ścianie budynku szkoły został odsłonięty okolicznościowy mural. Namalował go artysta z Salwadoru Roberto Vergara Lino.

 

Screenshot_2019-10-18 Budowlanka ma 100 lat

 

W budynku szkoły została również otwarta wystawa przybliżająca historię „budowlanki”. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą jubileusz 100-lecia szkoły.

Historia Zespołu Szkół Budowlanych sięga roku 1919, kiedy w Skarżysku-Kamiennej została założona Średnia Techniczna Szkoła Kolejowa, która dwa lata później została przeniesiona do Radomia. Od 1938 roku placówka nosiła nazwę Państwowe Szkoły Przemysłowe, a w 1951 roku w wyniku reorganizacji szkolnictwa zawodowego w Polsce nastąpił podział na trzy samodzielne jednostki: Technikum Mechaniczne, Technikum Drogowe i Technikum Budowlane, które w obecnym budynku przy ul. Kościuszki działa od 15 grudnia 1968 roku.

Dziś Zespół Szkół Budowlanych to nowoczesna szkoła kształcąca specjalistów z zakresu budownictwa, budowy dróg, geodezji, inżynierii sanitarnej i ochrony środowiska. Działa także Szkoła Mistrzostwa Sportowego o specjalności zapasy, a także Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.

W programie obchodów 100-lecia Zespołu Szkół Budowlanych, oprócz oficjalnych uroczystości znalazł się też zjazd i bal absolwentów.

Źródło: UM Radom, fot. Anna Wróblewska/UM Radom

Tags

Dodaj komentarz