Reklama

Wolanowska wreszcie do przebudowy. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił długo wyczekiwany przetarg na roboty

4 lutego 2024

„Skomunikowanie drogi krajowej S7 z portem lotniczym poprzez przebudowę drogi
krajowej nr 12 oraz drogi gminnej nr 530326W do połączenia z drogą wojewódzką nr 735 w Radomiu” – taki tytuł nosi przetarg na modernizację ulicy Wolanowskiej w Radomiu, który ogłosił właśnie MZDiK.

 

 

Wolanowska jest w fatalnym stanie (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

To jedno z najbardziej oczekiwanych drogowych zamówień publicznych w Radomiu. Ulica Wolanowska czeka na przebudowę bardzo długo i historia z tym związana też do krótkich nie należy. Wystarczy wspomnieć, że prawie rok miasto czekało na zgodę rządu na "przesunięcie" pieniędzy z ulicy Warszawskiej na Wolanowską przyznanych w ramach programu Polski Ład  To 76 mln zł, które pierwotnie zostały gminie przyznane na przebudowę właśnie Warszawskiej, ale w magistracie uznano, że taką sumę nie sposób jest zmodernizować Warszawskiej, ale można Wolanowską. Tym bardziej to to jedyna wylotówka z miasta, która jest w tak fatalnym stanie.

Trzy zadnia

Jak wynika z zapisów przetargu, zamówienia dotyczy trzech zadań. Pierwsze obejmuje przebudowę ul. Wolanowskiej od ul. Al. Solidarności do granic miasta na długości 2 580 m, w tym m.in. wykonanie nawierzchni asfaltowej jezdni, zjazdów, asfaltowego ciągu pieszo-rowerowego, chodników i zjazdów z kostki wibroprasowanej, przebudowę zatok autobusowych,  oświetlenia ulicznego.

Firma, która wygra przetarg będzie musiała także przebudować ul. Wolanowską na odcinku
2 tys. 340 m od ul. Kieleckiej do ul. NSZZ Solidarność, gdzie czekają podobne roboty. Wreszcie  zamówienie obejmuje też rozbudowę drogi krajowej nr 12, czyli ul. Maratońskiej wraz z przebudową drogi ul. Dębowej. To niebezpieczne skrzyżowanie, na którym dochodzi do kolizji i wypadków otrzyma sygnalizacje  świetlną.

Potencjalni wykonawcy przebudowy Wolanowskiej mają czas na składanie ofert do siódmego marca, w tym dniu także zostaną otwarte koperty z ofertami. Zwycięzca przetargu będzie miał na realizację zadania 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.

bdb

Tags