Wspomnienia i jubileusze

21 listopada 2007

Do lektury kolejnego numeru Miesięcznika Prowincjoalnego zaprasza sekretarz redakcji Krystyna Kasińska.Jesienny numer „Miesięcznika Prowincjonalnego” będzie w sprzedaży jeszcze tylko dwa tygodnie, a w nim wyjątkowo – jak na cykl drukarski czasopisma – aktualne materiały. Przede wszystkim esej przygotowany z myślą o wizycie prof. Leszka Kołakowskiego, radomianina, uznanego filozofa, który nie wstydzi się związków z rodzinnym miastem. Poza tym piszemy o magach kina - Bergmanie i Antonionim, konferencji inaugurującej nowy sezon w radomskim teatrze oraz o Festiwalu Kwartetów Smyczkowych.

W numerze wspominamy także Andrzeja Bieniasza, jednego z najlepszych i wszechstronnych aktorów radomskiego teatru, który – niestety – niespodziewanie odszedł, ale zdążył, jako chwilowy dyrektor do spraw artystycznych, tak „ustawić” repertuar, że frekwencja sięga teraz  90 procent, a wpływy ze sprzedaży biletów wzrosły o sto procent.

Poza tym – tradycyjnie – polecamy Galerię Prowincjonalną, a w niej prace Ewy Banaszczyk, wspomnienia o związanych z radomskim malarzach, którzy identyfikowali się ze „szkołą monachijską” kojarzoną z Józefem Brandtem, relacje z jubileuszy Kapeli Podwórkowej Halniacy oraz Klubu Środowisk Twórczych Łaźnia i jeden z ostatnich odcinków przypominający polskie tradycje związane z kolejnymi miesiącami: wrześniem i październikiem.

Najciekawszy jednak wydaje się materiał, w którym reporter – śledząc materiały archiwalne zachowane w Instytucie Pamięci Narodowej – usiłuje odpowiedzieć na pytanie, co było przyczyną śmierci Stanisława Egiejmana, znanego społecznika i pierwszego dyrektora „kochanowszczaka”.

Zatem z czystym sumieniem namawiam do lektury jesiennego numeru „Miesięcznika Prowincjonalnego” oraz do zajrzenia na naszą stronę internetową.