Wszechstronnie o technice

9 października 2007
Przez ponad tydzień beda trwały XX Radomskie Dni Techniki. Impreza wraca po kilku latach przerwy, a w przyszłym roku w jej nazwie mają pojawić się także nauka i kultura. Większość imprez odbędzie się w budynku NOT


Dni Techniki organizowane przez Radomską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT w Radomiu rozpoczynają się w najbliższy piątek i potrwają do kolejnej soboty włącznie. W programie są wykłady, warsztaty, pokazy, prezentacje, seminaria, konferencje i wystawy.

- Chcemy zmobilizować stowarzyszenia i organizacje techniczne do realizowania podstawowych celów gospodarczych naszego regionu - wyjaśnia idee imprezy wiceprezes  Rady Federacji NOT Henryk Poręba. - Jednym z przewodnich haseł jest innowacyjność przedsiębiorstw, kolejnym - szkolnictwo zawodowe. Jak wiadomo od pewnego czasu boryka się ono z niedoborem wykwalifikowanych kadr. Chcemy doprowadzić do spotkania przedsiębiorców i tych, którzy odpowiadają za organizację oświaty.

Wykład inauguracyjny "Przedsiębiorczośc i innowacyjność w działalności gospodarczej" (piątek, godz. 10, budynek NOT) wygłosi prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przesiębiorczości Danuta Jablońska; problemowi temu poświęcone zostaną także warsztaty (15 bm., poniedziałek), podczas których będzie można dowiedzieć się jak pozyskiwać unijne fundus i seminarium "Innowacyjne rozwiązania techniczne w budownictwie hydrotechnicznym" (16 bm. wtorek, godz. 10-12). Zaprezentują się radomskie szkoły wyższe 13 bm., sobota, godz. 10), a wydzial mechaniczny Politechniki Radomskiej zaprosi do swej siedziby przy ul. Krasickiego (16 bm., wtorek, godz. 12) na praktyczny pokaz pracy z zastosowaniem obrabiarek sterowanych numerycznie. Ciekawie zapowiada sie także seminarium "Modernizacja linii nr 8 Warszawa - Kraków z uwzględnieniem koncepcji funkcjonowania radomskiego ruchu regionalnego" (16 bm., godz. 12-14, Zakład Napraw Infrastruktury PKP Radom), podczas którego na preonie stacji pokazana zostanie praca sprzętu do utrzymania nawierzchni kolejowej.