• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Wybór, nie nakaz!”. Radomianki i radomianie protestowali przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego

24 października 2020

Około tysiąca osób uczestniczyło w Radomiu w proteście przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przerywanie ciąży ze względu na trwałe i nieuleczalne wady płodu jest niezgodne z konstytucją.

   

Do udziału w manifestacji, głównie młodzi ludzie, skrzykiwali się w mediach społecznościowych. Spotkali się najpierw pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Grzecznarowskiego, gdzie zapalili znicze. Mieli ze sobą hasła odwołujące się do praw kobiet, zwłaszcza do prawa o decydowaniu o własnym ciele:"Nie chcesz aborcji, to jej sobie nie rób", "Wybór, nie nakaz!", "Wyrok na kobiety", "Do piekła pociągniemy was za sobą", "Wara od mojego ciała!". Część osób przyniosła ze sobą czarne parasole.

Z ul. Grzecznarowskiego uczestnicy protestu przeszli do centrum miasta, kierując się pod pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich przy ul. Żeromskiego. Jednak miejsce to było otoczone przez policję, która nawoływała do zachowania spokoju. Manifestanci przeszli dalej, wykrzykując antypisowskie hasła. Policja nie interweniowała.

kat

 
Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *