• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wybory 2018. Skurkiewicz: Budujmy więcej w ramach programu Mieszkanie Plus

27 września 2018

– W Radomiu może powstać więcej mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus – uważa kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta miasta Wojciech Skurkiewicz. Podobna opinię wyraża minister Artur Soboń odpowiedzialny za realizację projektu.

 

Wojciecha Skurkiewicza w kampanii na prezydenta Radomia

Wojciecha Skurkiewicza w kampanii na prezydenta Radomia

 

Pełnomocnik rządu przyjechał dzisiaj do Radomia na zaproszenie Wojciecha Skurkiewicza. – To program, który jest szansą na rozwój mieszkalnictwa także w Radomiu. Dziś rząd daje określone mechanizmy, możliwości i fundusze, dlatego samorządy nie powinny obrażać się na rząd, na te propozycje, które rząd do nich kieruje – podkreśla Skurkiewicz.

Minister Soboń przypomniał, że rząd realizuje program w dwóch wariantach. – Jeden to jest pomoc dla osób najsłabszych, to są środki wprost na budownictwo komunalne, czynszowe, socjalne. Mamy na to do roku 2025 ponad 6 mld zł z budżetu państwa i zachęcam samorządowców, aby z tych środków korzystać. Ale jednocześnie dajemy ofertę dla tych, którzy zarabiają już jakieś pieniądze, ale nie stać ich na własne mieszkanie na rynku. Szacujemy, że to jest nawet 40 proc. polskich rodzin, które nie miały do tej pory żadnego wsparcia ze strony państwa., I to jest program Mieszkanie Plus, aby z środków inwestycyjnych, a nie z budżetu państwa pomóc tym rodzinom – tłumaczy Artur Soboń.

W Radomiu w ramach programu powstaje na razie jeden budynek przy ul. Tytoniowej. – Bedzie tam już w przyszłym roku około 125 mieszkań – mówi minister. Jego zdaniem dobry, odpowiedzialny samorząd powinien bardzo dobrze współpracować z rządem. – Dlatego, że my daliśmy samorządowi kilka instrumentów prowadzenia tej polityki mieszkaniowej, tak aby była ona skuteczna – wyjaśnia Artur Soboń. Jeden z nich to dopłaty do czynszu dla tych, którzy nie przekraczają określonego dochodu (dopłatę można dostawać nawet do 15 lat). – To do samorządu trzeba się będzie zwrócić o dopłaty i to samorząd wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego o objęcie danej inwestycji systemem dopłat. To samorząd wybierze najemców i określi kryteria pierwszeństwa w uchwale rady miasta – wyjaśnia minister Soboń.

Pełnomocnik rządu chwali Wojciecha Skurkiewicza, który zaproponował, by w Radomiu do tych kryteriów dopisać mieszkania dla pielęgniarek, bo brakuje ich w mieście. – To jest możliwe – zapewnia.

Samorząd – jak objaśnia minister Soboń – ma także niezwykle ważne zadanie w przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. – Dotyczy to ogromnej liczby Polaków, także mieszkańców Radomia, wszystkich tych, którzy są właścicielami swoich mieszkań i domów, ale jednocześnie użytkownikami gruntów. 1 stycznia 2019 roku będą już właścicielami raz na zawsze. – Natomiast odpłatność będzie zależała od samorządu, bo samorząd może określić wysokość bonifikaty – mówi minister.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags

Dodaj komentarz