• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wybory 2020. Radomianie głosują na prezydenta RP. Zanosi się na dużą frekwencję

28 czerwca 2020

Od rana otwarte są lokale wyborcze. Głosujemy w nich na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, wybierając jednego spośród 11 kandydatów. Do niektórych lokali ustawiają się kolejki, ale nie trzeba czekać w nich zbyt długo. Wszystko idzie bardzo sprawnie.

 

P1250078

 

O godz. 12 – jak podała Państwowa Komisja Wyborcza – frekwencja w całej Polsce wyniosła 24,08 proc. W Radomiu była nieco niższa i wynosiła 22,55 proc.

Mieszkańcy Radomia głosują w 114 obwodowych komisjach wyborczych. Wszędzie muszą być zachowane rygory sanitarne: obowiązkowa dezynfekcja rąk i zasłanianie nosa i ust. Do lokalu może wejść jednocześnie ograniczona liczba osób, dlatego w niektórych miejscach na zewnątrz ustawiają się kolejki. Stojący w nich ludzie zachowują od siebie bezpieczny dystans.

W jednej z obwodowych komisji wyborczych na Ustroniu głosowała Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, była premier. – To ważny dzień dla nas wszystkich, szczególnie tych, którzy kochają swoją ojczyznę, swój kraj. Ważne, żeby w tym dniu skorzystać ze święta demokracji i oddać swój głos. Ważne również, aby pamiętać o tych wszystkich, którzy w tej kampanii przynieśli dużo dobrego: dobry program, dobre emocje, budowanie zgody – mówiła dziennikarzom po oddaniu głosu. Podkreśliła, że bardzo ważne jest także to, by się uczyć szacunku do drugiej osoby. – Nawet jeśli się różnimy politycznie, to w dniu, w którym oddajemy swój głos na różnych kandydatów, uszanujmy wolę drugiego człowieka, wybierzmy dobrze – apeluje była premier.

Ewa Kopacz oceniła także kampanię wyborczą, ubolewając, że brali w niej udział nie tylko politycy, ale także dziennikarze mediów publicznych. – I to mnie bardzo boli, bo media publiczne powinny mieć za sobą misję, powinny edukować, które powinny przypominać, że dzisiaj obowiązkiem każdego z nas jest pójście na wybory – zaznacza Ewa Kopacz. Zachęca, byśmy poszli na wybory, bo to my decydujemy, kto będzie rządził nami, kto nas będzie reprezentował na arenie międzynarodowej w następnych latach. – Dlatego ten dzień jest wyjątkowy. I tu jest rola mediów publicznych, nie szczucie – przekonywała europosłanka.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 21.

bdb

 

 

Tags

Dodaj komentarz