Wybuchy, strzały, zadymienie w Zakrzewie i Przytyku. Jak poradzą sobie służby, gdy państwo jest zagrożone?

19 września 2023

Będzie głośno, dużo dymu, a nawet strzały i wybuchy. Dobrze o tym wiedzieć, by nie czuć się zdezorientowanym i nie bać się. Strasznie jest podczas prawdziwej walki, a to będzie „tylko” sprawdzian. W środę i czwartek (21 i 22 września) na terenie powiatu radomskiego odbędą się ćwiczenia doskonalące z zakresu obronności pn. Radomka 2023.

 

Przygotowania do ćwiczeń (fot. Starostwo Powiatowe Radom)

 

- Tematem ćwiczeń będzie osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z Planu Operacyjnego Funkcjonowania Powiatu Radomskiego w warunkach zagrożenia terrorystycznego i militarnego. Istotą ćwiczenia jest sprawdzenie struktur Starostwa Powiatowego w Radomiu w czasie zagrożenia bezpieczeństwa państwa, jego funkcjonowanie oraz przyjęte rozwiązania - wyjaśnia Katarzyna Jakubowska ze Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Scenariusz przewiduje, że Wojskowe Centrum Rekrutacji w Radomiu przeprowadzi akcję kurierską, by tym sposobem kadrowo uzupełniać Siły Zbrojne. Na terenie każdej z gmin wystąpi określona sytuacja kryzysowa, którą będą rozwiązywać ich szefowie poprzez rozwinięte stanowiska kierowania. Epizod praktyczny do ćwiczenia realizowany będzie w gminie Zakrzew oraz Przytyk w czwartek od godz. 10  przez Komendę Miejską Policji, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej, 6. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Zakrzewa, Przytyka i Wrzosu.

-  Podczas ćwiczeń zostaną użyte środki pozoracji pola walki, zadymienie oraz wybuchy. W Zakrzewie zostanie podpięta Elektrownia Polowa typu KEP, może nastąpić chwilowa przerwa w dostawie prądu - opisuje Jakubowska.

bdb, kat

 

Tags