• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wydarzenie w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Więcej niż koncert o Ginczance

23 listopada 2018

Kamilla Baar-Kochańska, Dorota Jarema i Paweł Szamburski wystąpią w niedzielę, 25 listopada, o godz. 17 w muzeum we Wsoli. Koncert pt. „Ginczanka. Żar – Ptak/ Fire – Bird” przypomina sylwetkę i wiersze zamordowanej przez nazistów Zuzanny Ginczanki, zaprzyjaźnionej z Gombrowiczem pięknej, utalentowanej poetki, o której pamięć niemal zupełnie została wymazana.

 

DSC01034

Fot. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

 

„Ginczanka. Żar – Ptak/Fire – Bird” to więcej niż koncert. To hipnotyczne połączenie muzyki, słowa, form teatralnych i sztuk wizualnych. Transowy wokal i muzyka Doroty Jaremy i Pawła Szamburskiego budują tło, na którym Kamilla Baar-Kochańska pyta o pamięć i o los artystki – kobiety. Pyta słowami wierszy Zuzanny Ginczanki, uzupełnionych tekstem Bożeny Keff. To jednocześnie opowieść o wyemancypowanej kobiecie, poetce, Żydówce. Opowieść o instynktach, zmysłach, fizjologii, emocjach. Miłość i zachwyt życiem wymieszane z ironią, zdradą i strachem.

Zuzanna Ginczanka – Zuzanna Gincburg (urodzona w 1917 roku w Kijowie, zamordowana 1944 w Krakowie) była poetką – wizjonerką znaną w świecie międzywojennej bohemy, wyemancypowaną, olśniewająco piękną kobietą. Publikowała m.in. w „Skamandrze“ i „Szpilkach“. Urodziła się na styku tych trzech krajów, języków i kultur: Ukrainy, Rosji i Polski. Wybrała Polskę Tuwima i Gombrowicza (przez obu była ceniona), a przyszło jej umrzeć w Polsce szantażystów i szmalcowników. Doświadczona wojenną ucieczką i zdradą, aresztowana przez gestapo, torturowana. Została rozstrzelana w KL Plaszow. Zginęła mając zaledwie 27 lat.

Jak pisali krytycy, Dorota Jarema, Kamilla Baar-Kochańska i Paweł Szamburski pokazują, że doświadczenie wyobcowania i samotności Ginczanki wciąż jest przerażająco aktualne. Dziś Ginczanka pochodzi z Syrii, Nigerii, Iraku, ale my niezmiennie odwracamy od niej oczy. Dlaczego sąsiad zabija sąsiada, dlaczego sąsiad wydaje sąsiada na śmierć?

Podstawą spektaklu są wiersze napisane przez Zuzannę Ginczankę przed 1939 rokiem. Zbliżająca się apokalipsa jest w tych tekstach jedynie przeczuciem, dominuje w nich radość i wola życia. Ten spektakl przypomina jednocześnie, że bogactwo świata wynika ze zderzenia kultur. Tytułowy „Żar – Ptak” na scenie staje się Feniksem, symbolem odradzania i nieśmiertelności.

Oprawa wizualna koncertu została stworzona z fragmentów filmów powstałych w latach życia Ginczanki, uzupełnionych współczesnymi nagraniami z Kamillą Baar-Kochańską. To wideokolaż z filmów eksperymentalnych, awangardowych i autorskich, inspirowany muzyką i nawiązujący do wierszy poetki.

Do Wsoli można dojechać bezpłatnym autobusem z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta (kierunek Michałów), zbiórka o godz. 16.20. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Tags

Dodaj komentarz