„Wygrać z sepsą – zarażeni górami”. Spotkanie w ramach WOŚP z alpinistami w Łaźni

26 stycznia 2023

„Wygrać z sepsą – zarażeni górami” – taki tytuł nosi spotkanie z Karolem Adamskim i Andrzejem Myrtą w siedzibie Łaźni przy ul. Żeromskiego 56. Wydarzenie odbędzie się dzisiaj, 26 stycznia o godz. 18 w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

Karol Adamski - alpinista, himalaista, podróżnik, przewodnik górski. Posiada 20 lat doświadczenia górskiego,a od ponad 10 lat uczestniczy jako lider wypraw w górach wysokich. Wielokrotnie zdobywał szczyty: Korony Ziemi Elbrus, Kazbek, Mont Blanc, Kilimandżaro (25 razy), Aconcagua, Chimborazo, Antisana, Cotopaxi czy Matterhorn, Ama Dablam. W 2022 podjął próbę zdobycia ośmiotysięcznika Manaslu, lecz ze względu na warunki śnieżno-lodowe nie osiągnął szczytu. Zdobył jednak na tej wyprawie ogromne doświadczenie (brał udział w akcji ratunkowej po zasypanych przez lawinę wspinaczy ponad obozem trzecim). Jako pierwszy Polak zdobył szczyt Cayambe - wulkan ekwadorski. Wspinał się na 4 Kontynentach: w Himalajach, Andach, Kaukazie, Alpach, Górach Afryki, Dolomitach, Taurach. Był również odpowiedzialny za akcję ratunkową w Andach w 2017 roku, gdzie dzięki niemu przeżyli wszyscy uczestnicy wyprawy. Wprowadził na górskie szczyty ponad kilkuset pasjonatów. Działa również charytatywnie i promując Polskę oraz rodzinne miasto Radom na całym świecie.

Andrzej Myrta - podróżnik, taternik, alpinista, himalaista. Jego pasją są góry. Uwielbia w nich przebywać, dzielić je z innymi i je zdobywać. Można by powiedzieć, że jest pasjonatem piękna drzemiącego w nich i tego co je otacza. Podobnie jak u większości polskich himalaistów jego przygoda z górami wysokimi rozpoczęła się w Tatrach i dość szybko przetoczyła przez kilka górskich kontynentów: Europa, Azja, Ameryka Południowa i Środkowa. Jest organizatorem wypraw wysokogórskich, podróżniczych, a także prezesem Stowarzyszenia Podróżników „Górołaz”. W  swoim odkrywaniu świata staje na przepięknych szczytach gór takich jak: Pik Lenina 7134m, Vallunareju Norte 5686 m, Huascaran do wysokości 6100m, Kazbek 5054m, Mont Blanc 4810 m, Uszba Południowa 4710 m, Matterhorn 4478 m, Malinche 4420 m oraz wielu innych szczytach gór czterotysięcznych. Swoją pasję stara się zaszczepić u dzieci i młodzieży organizując im zajęcia wspinaczkowe i prelekcje multimedialne o tematyce podróżniczo-wspinaczkowej w szkołach.

Tags