Reklama

Wykład w Muzeum Historii Radomia. Marcin Kępa opowie o żydowskim pisarzu Jeszui Perle

26 stycznia 2024

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza w niedzielę, 28 stycznia o godz. 12 na wykład Marcina Kępy „Jehoszua Perle – zapomniany klasyk literatury jidysz z Radomia”. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Historii Radomia przy Rynku 4/5.  Wstęp 15 zł.

 
 

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Historii Radomia

 
 
Po wykładzie planowane jest przejście z uczestnikami do gmachu głównego i zwiedzanie wystawy „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia" wzbogaconą o judaika ze zbiorów naszego Muzeum i Tomasza Staniszewskiego.
Zapisy na mail: m.kepa@muzeum.edu.pl
 
Pierwszych (zgłoszonych) pięć osób otrzyma w prezencie egzemplarz „Księgi Radomia. Historii zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce" wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe i „Resursę Obywatelską" w 2017 r.
 
Jehoszua (Joszua) Perle – pisarz, publicysta i tłumacz, przedstawiciel realizmu i naturalizmu, klasyk literatury jidysz. Urodził się w niezamożnej rodzinie żydowskiej, w Radomiu spędził pierwsze kilkanaście lat życia. Do dwunastego roku uczył się w chederze – elementarnej szkole religijnej. Następnie rozpoczął naukę w radomskim gimnazjum, gdzie był wyróżniającym się uczniem. Ukończył cztery klasy, potem wdał się w „romantyczną historię miłosną”, która zakończyła się rodzinnym skandalem, i zmuszony był wyjechać z Radomia w 1905 r.. Udał się do Warszawy, gdzie miał krewnych. Tam rozpoczął współpracę z prasą żydowską. Debiutował w 1908 r. opowiadaniem "Szabes". Zapoczątkowało ono błyskotliwą karierę literacką Perlego, której swoistym zwieńczeniem były powieść "Zwykli Żydzi" (1935), z akcją umieszczoną w Radomiu na przełomie XIX i XX wieku.
Tags