Wynajmowali kwatery, których nie było. Do sądu trafił akt oskarżenia

20 stycznia 2022

Para z Radomia zamieszczała na popularnym portalu ogłoszenia o wolnych kwaterach nad morzem i w górach. Zainteresowani wpłacali zaliczki, a na miejscu okazywało się, że miejsc do wypoczynku… nie ma. Radomianie wraz z innymi podejrzanymi mieli oszukać w ten sposób 132 osoby.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Dochodzenie prowadziła Prokuratura Radom-Zachód, która skierowała już akt oskarżenia do sądu.

– W sprawie oskarżono pięć osób: dwoje mieszkańców Radomia – 31-letnią kobietę i 42-letniego mężczyznę, którzy organizowali przestępczy proceder oraz trzy inne osoby. Byli to bezdomni, którzy udostępnili swoje dane osobowe w celu otworzenia rachunków bankowych służących do procederu przestępczego – informuje Agnieszka Borkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Prokuratura zarzuca oskarżonym usiłowanie oszustwa oraz dokonanie oszustw na szkodę wielu osób, doprowadzenia ich do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem, przez wprowadzenie w błąd co do możliwości wynajmu domków letniskowych lub apartamentów oraz zakupu aparatów telefonicznych, poprzez umieszczenie w 2019 roku ogłoszeń na portalu OLX.pl.

Proceder wyglądał następująco: 41-latka i 42-latek zamieszczali na portalu OLX ogłoszenia o wynajmie domków, apartamentów i mieszkań w miejscowościach wypoczynkowych. Zimą, przed sylwestrem, były to oferty dotyczące Zakopanego, a przed wakacjami – miejscowości nadmorskich, w tym Łeby, Mielna Krynicy, Ustki. Zainteresowani przed pobytem wpłacali na wskazane konta zaliczki w wysokości od 300 do 1900 zł. Na miejscu okazywało się jednak, że oferowane w internecie kwatery w ogóle nie istniały. W sumie w ten sposób para radomian oszukała 132 osoby, na łączną kwotę blisko 70 tys. zł.

Oprócz tego dwójce mieszkańców Radomia przedstawiono zarzut oszukania kilku osób związany ze sprzedażą telefonów komórkowych. Sprzęt wystawili na portalu ogłoszeniowym. Kupujący dokonywali wpłat, ale telefonów nie otrzymywali.

Za zarzucane przestępstwa grozi kara od 5 miesięcy do 8 lat.

bdb, kat

 

Tags