• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wystawa Pawła Susida w Elektrowni. „Mówię wam, tak wygląda wasze życie”

18 października 2019

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza dzisiaj, 18 października, o godz. 18 na wernisaż wystawy Pawła Susida „Mówię wam, tak wygląda wasze życie”. Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy z różnych okresów twórczości artysty

 

susid_1_ico

 

Najstarsze pochodzą z lat 80., kiedy to ukształtowała się idea jego sztuki, konsekwentnie kontynuowana do dziś. Paweł Susid najczęściej maluje małoformatowe obrazy – komunikaty o plakatowej, pozornie niedbałej formie, których cechą charakterystyczną są odbite na szablonie słowa lub zdania, komentujące w lapidarny, ironiczny i wieloznaczny sposób otaczającą rzeczywistość. Poruszana przez Susida tematyka jest niezwykle różnorodna: od kwestii politycznych, religijnych i społecznych, poprzez zagadnienia związane ze sztuką aż po błahostki codzienności.

„Zastanawiając się jak nazwać wystawę, w której chciałbym pomieścić kilka wątków z różnych okresów swojej pracy, postanowiłem sięgnąć po tytuł obrazu na papierze z początków lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. A to dlatego, że dobrze oddaje cel, jaki mi przyświeca do dnia dzisiejszego. Mianowicie jest to rejestracja otaczających mnie zjawisk i interesujących mnie spraw. Malując tamten obraz, przedstawiłem najważniejsze jak wówczas sądziłem etapy życia człowieka.  Były to więc: „urodzenie się, szkoła, ślub, praca, emerytura i śmierć”. Otóż po zastanowieniu się, doszedłem do wniosku, że wciąż maluję o życiu, dopełniając tylko kolejne jego elementy składowe” pisze o swojej twórczości artysta.

Paweł Susid – urodzony w Warszawie w 1952 roku. W 1978 ukończył wydział malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Wkrótce po ukończeniu studiów rozpoczął  na swoich obrazach rejestrowanie, komentowanie a niekiedy kontestowanie otaczającej go rzeczywistości. Nie związany na stałe z żadną galerią ani państwową ani komercyjną, w miarę potrzeby wybiera niektóre z nich do prezentacji swoich prac.

Fot. Marcin Kucewicz/MCSW Elektrownia

Tags

Dodaj komentarz