• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wystawa pamięci księdza Kotlarza

25 czerwca 2007
 „ ...ksiądz musi zaprzestać” to tytuł wystawy, którą w południe otwarto w Resursie Obywatelskiej. Jest w całości poświęcona pamięci ks. Romana Kotlarza. Życie na 22 planszach


Na otwarcie eskpozycjii przybyło wielu gości, m.in. prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, bp senior Edward Materski, posłowie i senatorowie, radni oraz wielu księży. Była również siostra ks. Kotlarza, Michalina Kawalec.

- To bardzo ważna wystawa, jest potrzebna. Przede wszystkim dla młodych ludzi, by mogli dowiedzieć się jak to było, gdy duszpasterzował ks. Kotlarz – mówi bp. Edward Materski.

Na otwarcie przybyło wielu gości - Życie i działalność księdza Kotlarza prezentujemy tutaj na 22 planszach. Wystawę można podzielić na dwie części – tłumaczy główny autor ekspozycji, pracownik IPN Arkadiusz Kutkowski. - Pierwsza, to zdjęcia dokumentujące życie księdza, począwszy od rodzinnych fotografii z dzieciństwa, poprzez lata w seminarium i posługę kapłańską w kolejnych parafiach. Jest oparta na zdjęciach z albumów, które prowadził ks. Kotlarz. Druga część to materiały służby bezpieczeństwa; raporty esbeków na temat wystąpień księdza, stenogramy kazań, także tego słynnego wygłoszonego 11 lipca 1976 roku w którym wystąpił w obronie represjonowanych uczestników radomskiego protestu. - Ekspozycja jest również próbą zastanowienia się nad faktycznymi przyczynami śmierci ks. Kotlarza –  dodaje Arkadiusz Kutkowski.

Ks. Roman kotlarz zmarł w wyniku pobicia przez "nieznanych sprawców", winnych jego śmierci dotychczas nie ustalono. 

Wystawa została zorganizowana przez pracowników radomskiej delegatury oraz lubelskiego oddziału IPN. Będzie można ją oglądać do 20 lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *