• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wystawa w Elektrowni: „Sztuka Drzewnej”, czyli wyczarowane z drewna

13 września 2019

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza dzisiaj, 13 września, o godz. 18 na wernisaż wystawy „Sztuka Drzewnej”. Prezentuje ona wyroby z drewna powstałe w Szkole Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku, która od ponad 70 lat z kształci w zakresie technologii drewna i wyrobów stolarskich.

 

Andrzej Brzegowy "Przybysz L. K.", rzeźba w drewnie

Andrzej Brzegowy „Przybysz L. K.”, rzeźba w drewnie

 

O wystawie pisze jej kuratorka Elżbieta Dziedzicka: ” To tu od przeszło dekady, zdobywający wykształcenie w zawodzie przyszli stolarze, tapicerze, cieśle często niechcący stają się artystami. Tworzą piękne przedmioty użytkowe. Drewno jakby samo chciało tego piękna, domagało się uczynienia z siebie czegoś więcej niż w istocie jest. Być może dlatego z pełnym zaufaniem poddaje się w „Drzewnej” sztukom czarnoksięskim, daje „wyczarować”. Ma ponadto szansę zaistnieć w nowym wcieleniu jako trąbka, rower czy działo. Dlaczego nie?

Prezentowane na wystawie prace przedstawiają trzy grupy tematyczne wyrobów z drewna powstałych w Szkole Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku.

Prace specjalizacyjne, które wykonali uczniowie na zakończenie klasy III Technikum Drzewnego, potwierdzając zdobyte umiejętności zawodowe. W większości przypadków są to meble różnej konstrukcji i przeznaczenia.

Prace konkursowe powstałe na potrzeby udziału w konkursie „Wyczarowane z drewna” na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Celem konkursu jest stworzenie z drewna przedmiotu, rzeczy, która nie będzie z tym materiałem powszechnie kojarzona, jak rower, motocykl czy wyżej wymienione.

I galeria miniatur, mebli, które wykonali uczniowie oraz dorośli słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

„Sztukę Drzewnej” zobaczymy także w odsłonie artystycznego i rzemieślniczego dorobku Centrum Kształcenia Ustawicznego na kursach: stolarskim, tapicerskim, ciesielskim.

Wreszcie sztuka z „Twórczego Lata”, bo do „Drzewnej” w lecie ze wszystkich stron świata przyciąga artystów duch inności, genius loci. Przybywają z Indii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch, Izraela, by na zawsze stać się członkami artystycznej rodziny z Garbatki – Letniska, tworzyć sztukę inspirowaną Puszczą Kozienicką, okolicą, ale przede wszystkim miejscowością, w której odbywa się z ich udziałem międzynarodowy plener.”

Fot. Materiały prasowe/MCSW Elektrownia

 

 

Tags

Dodaj komentarz