• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wystawa w Galerii Łaźnia. Swoje prace prezentują wykładowcy Wydziału Sztuki UTH

18 września 2020

Galeria Łaźnia (il. Traugutta 31/33) zaprasza dzisiaj, 18 września o godz. 18 na wernisaż wystawy wykładowców Katedry Malarstwa i Rysunku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

   

Swoje prace zaprezentują: Stanisław Zbigniew Kamiński, Kazimierz M. Łyszcz, Katarzyna Nowicka-Urbańska,Łukasz rudecki, Małgorzata strzelec, Apoloniusz Węgłowski.

"Problem organizacji przestrzeni w sztukach wizualnych od zawsze był traktowany jako zagadnienie priorytetowe i współdecydujące o charakterze przedstawienia. Planowanie oraz aranżowanie odległości, odcinków i dystansów bywa niezależne od reprezentowanej stylistyki czy konwencji artystycznej, przez co w każdym dziele, chcąc nie chcąc, zawiera się jakaś forma przestrzenności. Przyjmuje ona różne postacie, które można by usytuować w rozciągłości pomiędzy biegunami iluzji (mimesis) i konwencji, a ich celem jest spotęgowanie artystycznego przesłania autora. W zaprezentowanej w „Łaźni” wystawie wykładowców Katedry Malarstwa i Rysunku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego mamy do czynienia z różnymi formułami sugerowania przestrzenności w obrazie. Czasem jest to echo zarejestrowania realnej rzeczywistości, podkreślone wirtualnym kolorem czy wyobrażoną formą, kiedy indziej występuje jako samowolna wobec fizyczności świata konstrukcja, struktura czy wykres. Sprawia wówczas wrażenie autonomicznego wobec realnej rzeczywistości badania materii, światła, powierzchni lub struktury zjawisk. W każdym z tych przypadków obraz zwraca na siebie uwagę zastosowanymi kolorami, układem form bądź wewnętrzną dynamiką. Z nich bowiem jest upleciony wewnętrzny przymus spoistości, alert wizualnej koordynacji bodźców, koherencja organizowanych składników, decydujących o urodzie zastosowanych środków i o ostatecznym rezultacie – artystycznym wymiarze przedstawionych dzieł. To one decydują o jakości tej wystawy" - pisze o pracach jeden z artystów Kazimierz M. Łyszcz.

Fot. Materiały prasowe/Łaźnia

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *