„Rytuał i przemoc w neolicie. Grób zbiorowy kultury amfor kulistych w Koszycach koło Krakowa”- taki tytuł nosi najnowsza wystawa w Muzeum im Jacka Malczewskiego. Otwarcie dzisiaj (22 bm., piątek) o godz. 12. Na ekspozycji odtworzono unikatowy zespół dwóch grobów z trzeciego tysiąclecia p.n.e., odkrytego w czasie budowy kanalizacji w podkrakowskich Koszycach.

Odkryty w 2011 r podczas badań ratowniczych prowadzonych przez Marcina M. Przybyłę w Koszycach grób zawierał bogato wyposażony pochówek 15 osób obojga płci i w różnym wieku. Na tle innych tego typu znalezisk wyróżniał się dużą liczbą zmarłych, niewątpliwie złożonych do grobu w ramach jednej ceremonii. Szczątki pochowanych w nim osób noszą ślady gwałtownej przemocy. Na czaszkach wszystkich zmarłych widoczne są ślady uderzeń zadanych różnymi narzędziami, najczęściej siekierą krzemienną. Celem tych ciosów było nie tylko uśmiercenie, ale również rytualne otwarcie głów...
Wystawa pokazywana była już w kilku miastach w Polsce i cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających. W Radomiu będzie można ją oglądać do 31 czerwca. Towarzyszyć jej będą warsztaty archeologiczne. Pierwsze - już w niedzielę (24 bm.). O godz. 12 po wystawie oprowadzi kuratorka ekspozycji, Małgorzata Cieślak-Kopyt. Natomiast około godz. 13.odbędą się warsztaty archeologiczne dla rodzin.
kat