• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wystawa z okazji jubileuszu 95-lecia Fabryki Broni. „Przewodnik po barwnych czasach”

23 września 2020

Wystawę plenerową prezentującą najważniejsze wydarzenia z 95-letniej historii Fabryki Broni  można od dzisiaj, 23 września oglądać na placu Jagiellońskim. – „Łucznik” był ważny dla radomian i kraju zarówno kiedyś, jak i dziś – zapewniają jej twórcy.

   

Na 24 planszach umieszczono informacje dotyczące najistotniejszych wydarzeń związanych z  dziejami fabryki m.in. narodzin, rozwoju oraz rozkwitu w okresie międzywojennym, czasów II wojny światowej i niemieckiej okupacji, a także okresu powojennego, następnie restrukturyzacji, upadku Zakładów Metalowych „Łucznik” i narodzin nowej Fabryki Broni. Teksty zostały bogato zilustrowane zdjęciami pochodzącymi z zasobów Archiwum Państwowego w Radomiu, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. Scenariusz wystawy opracował znany radomski historyk Przemysław Bednarczyk, a projekt graficzny Marcin Kucewicz.

- Wybudowanie Fabryki Broni bez wątpienia miało ogromne znaczenie dla rozwoju Radomia oraz jego mieszkańców. Zakład w ciągu kilku lat od chwili swego powstania w 1925 roku, stał się chlubą miasta, a marka „FB Radom” symbolem jakości polskiej myśli technicznej i przemysłu precyzyjnego znanym na całym świecie - przypomniał podczas otwarcia wystawy prezes firmy Adam Suliga. Podkreślił, że w fabryce od czasów jej utworzenia pracowały kolejne pokolenia radomian.-  Zatrudnienie tutaj dawało nie tylko prestiż i satysfakcję, ale było także zobowiązaniem do sumiennego i rzetelnego wykonywania zawodowych obowiązków. Dziś, z okazji 95. rocznicy istnienia naszego zakładu, przypominamy jego ciekawą historię i ludzi. którzy ją tworzyli. Mam nadzieję, że zarówno mieszkańcy naszego miasta, jak i goście z całego kraju będą chętnie i z zainteresowaniem oglądać naszą wystawę – powiedział w czasie ceremonii otwarcia wystawy - dodał prezes Suliga.

Autor scenariusza Przemysław Bednarczyk przyznał, że praca związana z  przygotowaniem ekspozycji była wyzwaniem, ale przyniosła sporo satysfakcji. - Zebrane na 24 planszach fotografie opatrzone komentarzem historycznym to swoistego rodzaju ilustrowany przewodnik po barwnych, a czasem dramatycznych dziejach Fabryki Broni, wpisanych w równie burzliwą najnowszą historię Polski i Radomia - mówił historyk. Jego zdaniem oglądający mogą wzbogacić swą wiedzę na temat Fabryki Broni, "tak ważnej dla kraju zarówno kiedyś, jak i dziś". - A przy okazji docenią wkład Radomia i radomian w wielopokoleniową pracę na rzecz budowy, rozwoju i  bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – podkreślił Przemysław Bednarczyk.

Ekspozycja będzie prezentowana na placu Jagiellońskim do końca października.

kat

Fot. Materiały prasowe/ FB Radom

     
Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *