• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

XIV Festiwal Gombrowiczowski. Otwarcie na nowe w poszukiwaniu formy

29 września 2020

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w Radomiu od 10 do 17 października. Tegoroczny organizowany jest zwłaszcza z myślą o młodym pokoleniu. Osią wydarzeń jest konkurs na najlepszą realizację sceniczną utworu autora  Ferdydurke”. Spektakle i wydarzenia będą dostępne równolegle w sieci.

 

Na festiwalu zobaczymy wystawianego przez radomski teatr "Tancerza" w reż. Kingi Dębskiej (fot. Teatr Powszechny Radom)

 

- Zgodnie z dążeniem i przesłaniem Witolda Gombrowicza, który nieustannie poszukiwał nowej formy, w tym roku pragniemy przedstawić naszej publiczności różne przestrzenie sztuki. Prezentujemy twórców wielu dziedzin, których droga artystyczna jest nieustannym poszukiwaniem formy. Pragniemy pobudzać kreatywność, poszerzać horyzonty i inicjować dyskusje. Szczególnie z udziałem młodego pokolenia, które na nowo odkrywa Gombrowicza i interpretuje jego przesłanie swoim własnym kodem komunikacyjnym. Taką nieograniczoną możliwość daje uniwersalność jego dzieł - podkreśla dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu Małgorzata Potocka. Zapewnia, że obcowanie z twórczością pisarza pozwoli młodym ludziom szukać, rozmawiać, otwierać się na wszystko co nowe. - Działamy więc w myśl słów samego mistrza: „Chcesz wiedzieć, kim jesteś? Nie pytaj. Działaj. Działanie Cię określi i ustali. Z działania swojego się dowiesz. Ale działać musisz jako „ja”, jako jednostka, bo tylko własnych potrzeb, skłonności, namiętności, konieczności możesz być pewny. Tylko takie działanie jest bezpośrednie, jest prawdziwym wydobywaniem siebie z chaosu, autostwarzaniem. Reszta – czyż to nie recytowanie, wypełnianie schematów, tandeta, kicz?” - przytacza słowa mistrza pióra.

Sztuki z renomowanych teatrów

Codziennie na scenach "Powszechnego" prezentowane będą sztuki z wielu renomowanych teatrów i  cenionych reżyserów, takich jak Kinga Dębska, Mikołaj Grabowski, Magdalena Piekorz, czy Waldemar Śmigasiewicz. Konkurs otworzy premierowa adaptacja „Pornografii” w wykonaniu gospodarzy festiwalu. Niezwykle interesująco zapowiada się (pierwszego dnia festiwalu) "Biesiada u hrabiny Kotłubaj", w której zobaczymy (także w rolach żeńskich) niesamowity skład wykonawców, m.in. aktora Jana Peszka, językoznawcę Jerzego Bralczyka i satyryka, aktora Jacka Fedorowicza, kucharza Mateusza Gesslera. Reżyseruje Magdalena Piekorz.

Przyjadą także teatry z Olsztyna, Rzeszowa, Tarnowa, Sosnowca i Gdyni. Krakowska "Bagatela" przywiezie "Dialogi polskie, czyli rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem" w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. Teatr Miejski w Gdyni zaprezentuje "Biesiadę", czyli kolejna wersję z hrabiną Kotłubaj, tym razem w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Międzynarodowym akcentem będzie spektakl węgierski, wystawiony na finał festiwalu.

Codziennie po konkursowych prezentacjach w Klubie Festiwalowym zaplanowano spotkania z twórcami. Poprowadzi je Robert Utkowski, dziennikarz, pisarz oraz pracownik Muzeum Gombrowicza we Wsoli.

bdb, kat

           
Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *