• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Z Fosy Pełnej Kultury płyniemy do Ameryki Łacińskiej

3 sierpnia 2018

Sierpień w Fosie pełnej Kultury rozpoczyna się w ten weekend w gorących, latynoamerykańskich rytmach, smakach i kolorach. MOK „Amfiteatr” zabiera was do Ameryki Łacińskiej. Najdłużej zatrzymacie się w Meksyku. „Bailamos”, czyli tańczymy!

 

38eb56166bea529b2159132b93024669

 

– Przepastne wody Atlantyku oddzielają nas od Ameryki Łacińskiej. Nie przeszkodzą nam one jednak zaznać rytmów, kolorów, smaków i zapachów Meksyku. Do tych przybliżą nas dźwięki specyficznej dla regionu muzyki, jak również warsztaty, zabawy oraz opowieści o „pępku księżyca”. O tym fascynującym kraju i jego różnorodnej kulturze opowie w sobotę, 4 sierpnia, podróżnik, antropolog i meksykanista Marcin Kozłowski – zapowiada Katarzyna Wiśniewska z Amfiteatru.

Antropolog, politolog, meksykanista Marcin Jacek Kozłowski w Meksyku spędził siedem lat (dwukrotny stypendysta rządu meksykańskiego). Napisał wiele artykułów naukowych i współpracował w realizacji filmów dokumentalnych dotyczących kultury tego kraju.

W przestrzeni „Kawiarni Artystycznej” i Fosy zobaczymy wystawę „Oblicza meksykańskiego rękodzieła z kolekcji Stanisława Kasprzyka”. Celem wystawy jest ukazanie mało znanego oblicza meksykańskiego rękodzieła. Jego wyszukany charakter w niektórych przypadkach pretendować może nawet do miana sztuki. Rozwija się ono z dala od głównych miast Meksyku. To wsie i miasteczka są domem lokalnych, często indiańskich, twórców. Główna część wystawy prezentować będzie prace kilku artystów z miejscowości Xalitla z meksykańskiego stanu Guerrero. Inna przedstawi różne oblicza i formy meksykańskiego rękodzieła. Ten zagadkowy opis potraktujcie jako zaproszenie do spotkania z Meksykiem poprzez bogactwo formy i kolorystyki przejawiające się w tworzonym tam rękodziele.

Stanisław Kasprzyk jest doktorem chemii, który ze swoich wizyt w Meksyku wraca zawsze z nadbagażem. Pierwszy bagaż, który przywiózł stamtąd miał 120 kg. – Czy domyślacie się co w nim było? Odpowiedź będziecie mogli poznać w sobotę i w niedzielę w godz. 16-20 w Fosie pełnej kultury – zaznacza Wiśniewska.
PROGRAM

Sobota,  4 sierpnia
godz. 16 – Wszystko o kukurydzy (warsztaty kulinarne).
godz. 16.10-19.10 – Cajon, flamenco i salsa bez tajemnic (warsztaty).
godz. 18.30 – Ale Meksyk! (spotkanie z podróżnikiem, antropologiem i meksykanistą Marcinem Kozłowskim).
godz. 20 – Los Bomberos (koncert)/

Niedziela,  5 sierpnia

godz. 16-20 – Wystawa rzemiosła meksykańskiego.

godz. 16.10 – Zanim przypłynął Kolumb… (historyczna gra rodzinna).
godz. 16.10 – Calaveras! (warsztaty robienia cukrowych czaszek).
godz. 18.20 – Czekoladowo! (warsztaty cukiernicze).
Fot. Materiały prasowe (MOK „Amfiteatr”)

Tags

Dodaj komentarz