• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Za kilka tygodni będą gotowe bulwary nad Mleczną

25 kwietnia 2016

Kiedy będziemy mogli spacerować bulwarami nad Mleczną? MZDiK zapewnia, że już w najbliższych tygodniach. Obecnie trwają prace na jego północno-zachodniej części, która jest przedłużeniem ul. Odrzańskiej. To kulminacyjny etap robót. Po ich zakończeniu trzeba będzie tylko uporządkować teren i urządzić zieleńce.

 

250416bulwary03

 

Wykonawca bulwarów – Spółdzielnia Rzemieślnicza Budowlana – wznowił roboty po zimowej przerwie kilka tygodni temu. – Do zrobienia nie zostało już wiele. Na ostatnim, 120-metrowym odcinku przedłużenia ul. Odrzańskiej, drogowcy muszą tylko ułożyć warstwę asfaltu. Wcześniej inne ekipy uporały się w rejonie ul. Rawskiej z budową biegnącego prostopadle do bulwaru rowu odsączającego wodę opadową. Przewidujemy, że wszystkie roboty zostaną sfinalizowane w najbliższych tygodniach – informuje rzecznik MZDiK Dariusz Dębski.
Przypomnijmy: pierwotnie planowano, że inwestycja zakończy się w ubiegłym roku. – Roboty wydłużyły się wskutek sporu dotyczącego ogródków działkowych na Zamłyniu, w rejonie budowanego bulwaru wzdłuż Mlecznej. Naszym zamiarem było polubowne rozstrzygnięcie całej sprawy, dlatego ustaliliśmy, że wykonawca – chociaż miał takie prawo – do czasu przygotowania porozumienia z działkowcami nie będzie wchodził z robotami na odcinek sąsiadujący z tymi ogródkami. Robotnicy wrócili na plac budowy jesienią, wskutek czego straciliśmy najlepsze letnie miesiące do prowadzenia robót. Układanie asfaltu oraz wszystkie prace wykończeniowe byliśmy zatem zmuszeni przełożyć na wiosnę bieżącego roku – tłumaczy rzecznik. Zaznacza, że w ramach tego zadania powstał też drugi, mniejszy bulwar południowo-wschodni po stronie Starego Miasta, łączący ulice Piotrówka i Jaworową. Można z niego korzystać już od ubiegłego roku.

Łączna długość obydwu bulwarów to 1614 m. Ich jezdnie mają nawierzchnię z betonu asfaltowego, podobnie jak drogi dla rowerów i tor dla rolkarzy. Oba bulwary są oświetlone energooszczędnymi lampami typu LED. Koszt inwestycji to 3 miliony 565 tysięcy złotych. – Bulwar północno-zachodni na Zamłyniu, zgodnie z dokumentacją projektową kończy się zawrotką, ponieważ ma obsługiwać teren przyszłego parku kulturowego. Nie przewidujemy obecnie budowy dalszego ciągu tego bulwaru w stronę Borek.

Bulwar nad Mleczną ze ścieżką rowerową i torem dla rolkarzy to niewielka część planowanego w tym rejonie Parku Kulturowego. Docelową koncepcję jego zagospodarowania opracowuje Miejska Pracownia Urbanistyczna.

kat, bdb

Fot. MZDiK

Tags

Dodaj komentarz