• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Zabytkowa kapliczka już po renowacji. Wcześniej odnowiono historyczne krzyże

12 września 2019

Zakończyła się renowacja zabytkowej kapliczki u zbiegu ulic Limanowskiego i Przechodniej. Miasto przeznaczyło na jej remont prawie 100 tys. zł. W ostatnich latach odnowiono dwa inne podobne obiekty.

 

Screenshot_2019-09-12 Kolejny zabytek odnowiony(1)

 

Kapliczka pochodzi z XIX wieku. W 1993 roku została wpisana do rejestru zabytków byłego województwa radomskiego. W 2017 roku powstała dokumentacja projektowa, a w 2019 roku, przetarg na wykonanie prac remontowo-renowacyjnych wygrała Pracownia Rzeźby i Konserwacji Kamienia Iwo Maj z Kostrzyna Wielkopolskiego, która zaproponowała cenę 86 tys. zł.

Prace rozpoczęły się 11 czerwca. Po oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków w konstrukcji, kapliczka została zaimpregnowana i pomalowana. Odnowiona została m.in. żeliwna płaskorzeźba z krzyżem oraz malowidła na blasze, które zostały zamontowane w kapliczce przed II wojną światową.

W ostatnich latach miasto sfinansowało również remont podobnych zabytkowych obiektów: „Krzyża Wolności” zlokalizowanego u zbiegu ulic Okulickiego i Głównej (2015 rok) oraz krzyża poświęconego powstaniu styczniowemu przy ul. Warszawskiej (2018 rok).

kat

Źródło: UM Radom, fot. Łukasz Wójcik, UM Radom

 

 

Tags

Dodaj komentarz