Zakończenie na dwa fortepiany i cztery ręce. To ostatni koncert ROK w tym sezonie. Mamy dla Was bilety!

1 czerwca 2023

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę. 3 czerwca o godz. 18 na ostatni w sezonie 2022/23 koncert. Nosi tytuł „Zakończenie na dwa fortepiany” i na scenie rzeczywiście pojawią się dwa instrumenty, na których zagrają dwie artystki tworzące Reverie Piano Duo.

 

Reverie Piano Duo (fot. Materiały prasowe? Adam Krajewski)


Reverie Piano Duo, czyli Rozalia Kierc i Maria Moliszewska to laureatki XXI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi. Zagra także flecistka Sandra Kocyk - uczennica szkoły muzycznej w Radomiu, laureatka nagrody specjalnej na XIII Szkolnym Konkursie na Wykonanie Utworu z Orkiestrą. ROK zagra pod batutą Sebastiana Perłowskiego. W programie m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert na dwa fortepiany Es-dur nr 10 KV365, Severio Mercadante Koncert fletowy e-moll.

Pianistki z pasją

Rozalia Kierc i Maria Moliszewska od 2020 r. tworzą duet Reverie Piano Duo. Zespół początkowo kształcił się pod kierunkiem S. Wojtasa, a obecnie współpracuje z B. Weznerem w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W poszukiwaniu oryginalnej artystycznej wizji pianistki z pasją zgłębiają nieszablonowy repertuar na dwa fortepiany i cztery ręce, począwszy od sonat klasycznych, przez wielkie formy impresjonistyczne, suity musicalowe i koncerty fortepianowe aż po polską muzykę współczesną. Ich współpraca zaowocowała sukcesami na konkursach kameralnych: w 2022 r. otrzymały I miejsce i sześć nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych Duettissimo w Krakowie, a także wyróżnienie i dwie nagrody specjalne na XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi.

Dzieło wesołe o swobodnym nastroju

Podczas koncertu wykonają m. in. Koncert na dwa fortepiany Es-dur nr 10 KV365 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór ten powstał w 1779 r. w Salzburgu, prawdopodobnie z myślą o wspólnych występach kompozytora z siostrą Nannerl. Koncert Es-dur jest dziełem o wesołym i swobodnym nastroju, który szczególnie przejawia się w ostatniej części. Między obojgiem solistów toczy się współzawodniczenie, a orkiestra jest doskonałym tłem dla figuracji fortepianów.

Wraz z Radomską Orkiestra Kameralną pod batutą Sebastiana Perłowskiego wystąpi również młoda flecistka Sandra Kocyk. Jest to uczennica ZSM w Radomiu, a także laureatka nagrody specjalnej na XIII Szkolnym Konkursie Na Wykonanie Utworu z Orkiestrą. W jej wykonaniu będziemy mogli usłyszeć Koncert fletowy e-moll Severio Mercadante. To wczesnoromantyczne dzieło kompozytora, który za życia odniósł sukces głównie dzięki swoim dziełom operowym, należy do grona najpopularniejszych koncertów na flet i orkiestrę smyczkową. Odwołujący się do stylu francuskiego, cechuje się jednocześnie typowo włoskim liryzmem.

Laureat prestiżowych konkursów

Warto zwrócić uwagę, ze tym razem Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi niezwykle utalentowany dyrygent Sebastian Perłowski. Ukończył on z wyróżnieniem wydziały dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie Jana Wincentego Hawela oraz kompozycji Dariusza Janusa w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonalił w Järvi Academy oraz pod okiem takich mistrzów jak Jorma Panula, Jin Wang, Adrian Gnam, Jurij Simonow. Jest on laureatem wielu prestiżowych konkursów. W roku 2017 w plebiscycie prasowym został wybrany Osobowością Roku 2017 w Krakowie w kategorii Kultura oraz Osobowością Małopolski 2017 w tej samej kategorii. Koncertuje w kraju i za granicą, prowadząc koncerty symfoniczno-operowe, jazzowe oraz musicale. Współpracował z wieloma wybitnymi orkiestrami w kraju i na świecie. W 2022 r. uzyskał tytuł doktora sztuki broniąc pracy doktorskiej pt. „Muzyka symfoniczna Władysława Żeleńskiego - próba ujęcia problematyki z perspektywy dyrygenta”. W centrum jego zainteresowań znajduje się szczególnie muzyka polskiego romantyzmu, neoromantyzmu oraz okresu Młodej Polski, w której dokonał wielu światowych odkryć i prawykonań dzieł.

Bilety w cenie 22, 20, 18 i 16 zł do nabycie w kasie ROK oraz przez internet na stronie www.rok.art.pl I choć to ostatni koncert w tym sezonie artystycznym, to Radomska Orkiestra Kameralna nie składa skrzypiec. Już teraz zaprasza mieszkańców Radomia na cykl wakacyjnych koncertów w parkowej muszli pt. "Lato z ROK-iem”.

Dla naszych Czytelników mamy bilety. Szczegóły w Darmowych wejściówkach.

 

 

 

Tags