Zanim wyjedziesz do pracy za granicę

3 kwietnia 2007
Co należy wiedzieć decydując się na wyjazd za granicę? Gdzie załatwić wszelkie formalności związane z podjęciem pracy? U kogo szukać pomocy w trudnej sytuacji? Odpowiedź między innymi na te pytania można uzyskać w nowo otwartym punkcie konsultacyjnym przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej.  Punkt działa w ośrodku przy ul. Malczewskiego


 - Otworzyliśmy ten punkt, ponieważ ludzie przychodzili do nas z najróżniejszymi wątpliwościami. Pytali o to, jak bezpiecznie zorganizować wyjazd za granicę, na co zwrócić szczególną uwagę, gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych. Poza tym nadchodzą wakacje, wzmożony okres takich wyjazdów - informuje dyrektor ośrodka Włodzimierz Wolski.

Punkt konsultacyjny ma dostęp do bazy danych, w której są informacje o tym, gdzie najczęściej wyjeżdżają Polacy, kontakty do konsulatów, organizacji i instytucji pomocowych. Ośrodek Interwencji Kryzysowej szczególnie zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas pobytu i pracy za granicą. - Chcemy zapobiegać handlowi ludźmi, zmuszaniu do niewolniczej pracy fizycznej, wykorzystywaniu, zwłaszcza kobiet, do pracy w tzw. przemyśle erotycznym.

Jak podkreśla dyr. Wolski bardzo często Polacy za granica stają się ofiarami grup przestępczych. - Pozwalają się wykorzystywać, ponieważ boją się o swoje życie i zdrowie, są zastraszane, często nawet szantażowane, że ich rodziny w Polsce zostaną skrzywdzone.

Co można zrobić, aby uniknąć takich sytuacji? - Proponujemy choćby taki proste zabezpieczenie jak zrobienie ksero dokumentów. W razie kradzieży, czy zabrania przez kogoś paszportu, mamy awaryjne wyjście - przekonuje Wolski. - Radzimy, aby dokładnie sprawdzić pracodawcę, ewentualnych pośredników. Apelujemy, aby nie dać się oszukać. Ludzie powinni zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą wyjazd do obcego państwa i brać pod uwagę konsekwencje wynikające choćby z nieznajomości języka.

Punkt konsultacyjny działa w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Malczewskiego 20 b w: poniedziałki od godz. 12 do 18, wtorki od 8 do 14, środy od 9 do 15, czwartki od 11 do 17 i w piątki   od 9 do 15. Informacje można również uzyskać pod numerem telefonu 92 88.