Zaproszenie na wycieczkę

2 lipca 2007
„Zwiedzamy Radom średniowieczny” - to w tym roku pierwsza wyprawa organizowana przez PTTK  z cyklu "Wycieczki piesze po Radomiu i okolicy".  Zaczynamy we wtorek. Wycieczka będzie m.n. na Rynku„Zwiedzamy Radom średniowieczny” - to w tym roku pierwsza piesza wyprawa organizowana przez PTTK  z cyklu "Wycieczki piesze po Radomiu i okolicy".

Jutro (3 b.m.)W najbliższy wtorek radomianie będą zwiedzać Radom średniowieczny. Zaczną od Grodziska Piotrówka. To pozostałość po kasztelanii radomskiej, nazwa i stojacy krzyż upamiętniają pierwszy kościół rzymsko – katolicki  pw. św. Piotra. Drewniane pale stojące tam obecnie nawiązują do palisady obronnej.

Kolejnym etapem będzie przystanek na Starym Mieście i zwiedzanie pierwszego murowanego XIII- wiecznego kościoła pw. św. Wacława. Ze Starego Miasta wycieczka uda się do Misata Kazimierzowskiego. Będzie można zobaczyć fragment murów obronnych i zarys Bramy Krakowskiej zwanej iłżecką, kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela z XIV w. i budynek parafialny - pozostałość gotyckiego zamku królewskiego z XIV w. Rynek Miasta Kazimierzowskiego był świadkiem burzliwej historii miasta i kraju. Znajdują się na nim obiekty architektury: kamienice neoklasycystyczne z domami Deskurów i Hoppena, a wśród nich dwie wyróżniające się Dom Gąski i Esterki (obecnie siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej), ratusz, Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wycieczka zakończy się pod klasztorem bernardynów przy ul. Żeromskiego.

Na wycieczkę może się wybrać każdy – jest bezpłatna. Zbiórka o godz. 10 przed siedzibą PTTK przy ul. Traugutta 46/48.