Zarobki w Polsce – kto zarabia najwięcej i od czego zależy wynagrodzenie

22 sierpnia 2022

 
Ubiegając się o nową lub inną pracę, warto znać realia rynku. W tym artykule przedstawiamy, jakie czynniki mogą wpłynąć na wynagrodzenie oraz specjaliści jakich zawodów mogą liczyć na najwyższe pensje.

 

 

Co wpływa na wysokość pensji?

Zarobki stanowią bardzo ważny czynnik decydujący o wyborze ścieżki zawodowej. Do wykonywania wielu profesji potrzebne jest długoletnie wykształcenie wyższe lub zawodowe. Czy oznacza to, że osoby, które włożyły tyle samo czasu i wysiłku w ukończenie edukacji będą zarabiały tyle samo? Nie. Pensje są ściśle uzależnione od branży. Na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia może też wpływać to, jak duża jest firma, a także to, jaki ma prestiż.

Innym istotnym czynnikiem jest lokalizacja firmy. Przykładowo, w Polsce na średnio najwyższe zarobki mogą liczyć osoby pracujące w województwie mazowieckim. Bardzo często przedsiębiorstwa, mające siedziby w dużych miastach, płacą nieco więcej swoim pracownikom.

Ze względu na powyższe czynniki dwie osoby zatrudnione na tym samym stanowisku, ale w innej lokalizacji, w firmie innej wielkości, mogą mieć różne zarobki. Istotne jest też doświadczenie zawodowe danej osoby, a także specjalistyczne umiejętności. W niektórych zawodach, np. medycznych, znaczenie może mieć także ukończona szkoła.

Najlepiej płatne zawody w 2022 roku
 

Kierownik ds. finansów

Specjaliści ds. finansów, w szczególności ci, którzy znają się na programowaniu, a także na prawie podatkowym, mogą liczyć na szybkie znalezienie pracy oraz na jedne z najwyższych zarobków. Najmniej zarabiający kierownicy ds. finansowych mogą liczyć na pensję w wysokości aż 14 000 złotych brutto miesięcznie. Średnia zarobków na tym stanowisku oscyluje wokół 18 000 złotych, a najlepiej opłacani eksperci mogą zarobić nawet do 30 000 złotych.

Adwokat

Zawody prawnicze przeżywają w 2022 roku swój renesans. Wielu adwokatów zarabia około 25 000 złotych na miesiąc. Z kolei średnia w tym zawodzie to 12 000 złotych. Zapotrzebowanie na ten zawód wzrosło podczas pandemii, a więc pracownicy mogą liczyć na wyższe niż poprzednio zarobki.

Aby zostać adwokatem, należy ukończyć wieloletnie studia, a także aplikację adwokacką. Następnie należy wyrobić sobie dobre imię w branży poprzez efektywne prowadzenie spraw i dyskrecję.

Programista

W zestawieniu najlepiej zarabiających zawodów nie mogło zabraknąć specjalistów ds. IT. Programiści to jedna z najlepiej zarabiających grup zawodowych. Już na początku kariery mogą oni liczyć na zarobki około 5 000 złotych brutto miesięcznie. Średnia wynosi 8 000 złotych na miesiąc, a najlepsi w branży mogą zarabiać nawet ponad 20 000 złotych.

Ze względu na ciągły deficyt tych specjalistów, programiści mogą łatwiej zdobyć pracę, a także negocjować lepsze warunki zatrudnienia. Specjaliści ds. IT są potrzebni zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Warto tutaj wspomnieć, że choć pracodawcy cenią programistów z wykształceniem wyższym, to jest to zawód, który mogą zdobyć też samouki. Najważniejsze są tu bowiem umiejętności, przede wszystkim znajomość konkretnych języków programowania.

Dobrze napisane CV a zarobki

Jeżeli starasz się o pracę, pamiętaj, że dobrze napisane CV to pierwszy krok do zdobycia pracy. Zwróć szczególną uwagę opisując swoje umiejętności, a także doświadczenie. Sposób przedstawienia danych w tym dokumencie wpłynie na to, jak będzie postrzegał cię potencjalny szef. Jeżeli sprawisz wrażenie osoby profesjonalnej z wieloma umiejętnościami, być może będziesz miał szansę przedyskutować kwestię wyższych zarobków.

 

 

Tags