• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Zasady umieszczania zdjęcia do CV

5 lutego 2018

Napisaliśmy o naszym wykształceniu, opisaliśmy zdobyte wykształcenie, wspomnieliśmy także o znajomości języków i wymieniliśmy nasze umiejętności. CV gotowe, ale czegoś tu brakuje… zdjęcia! Zdjęcie pomoże wykreować profesjonalny wizerunek i przybliżyć pracodawcy naszą osobę.

 

Woman using tablet in the morning

 

Nie można bagatelizować istoty fotografii w CV, a dodając ją, należy robić to z rozsądkiem i znając kilka poniższych reguł.

Zdjęcie do CV – jakie powinno być?

Oczywiście, zdjęciem w CV nie może być selfie czy fotka z Instagrama. Aby dokument prezentował się formalnie i elegancko, takie też powinno być zdjęcie. Wystrzegajmy się wycinania siebie z fotografii grupowej, gdyż wygląda to nieładnie i nieprofesjonalnie. Najlepiej udać się do fotografa i poprosić o wykonanie fotografii do dowodu czy paszportu. Tego dnia postarajmy ubrać się elegancko i niekrzykliwie, gdyż górna część naszej garderoby będzie widoczna na zdjęciu. Kobiety nie powinny także przesadzać z mocnym makijażem. Najlepiej będzie się prezentować koszula czy marynarka w stonowanym kolorze.

Fotografia w życiorysie powinna mieć także odpowiednie wymiary, nie być za duża ani za mała. Za mały rozmiar zdjęcia sprawi, że pracodawca nie zobaczy dokładnie naszej twarzy, a za duży będzie wyglądać nieproporcjonalnie. Zakłada się, że zdjęcie powinno stanowić około 1/8 strony. To będzie optymalna wielkość, która nie zaburzy proporcji dokumentu.

Po której stronie umieścić zdjęcie w CV?
Jako, że w Polsce czytamy od lewej do prawej strony, mówi się, że mózg bardziej skupia się na lewej stronie. Zatem jeśli chcesz zwrócić na siebie uwagę i upewnić się, że potencjalny pracodawca przyjrzy się zdjęciu, umieść je właśnie tam. Eksponowanie fotografii w CV sprawdza się szczególnie w przypadku zawodów, w których ważny jest wygląd osoby, takich jak modelka, hostessa, dziennikarz telewizyjny, stewardessa. Jeśli nie ubiegasz się o takie stanowiska, strona, po której umieścisz zdjęcia nie ma większego znaczenia. Ważne, aby całość dobrze wyglądała.

Zdjęcie w CV – czy trzeba je zamieścić?
Dodanie zdjęcia do CV jest konieczne właściwie tylko wtedy, kiedy pracodawca jasno określił to w wymogach. Jeśli nie, nie musimy tego robić. Może to być rozwiązanie dla osób, które nie chcą być osądzane na podstawie swojego wyglądu, tylko kwalifikacji. W Wielkiej Brytanii np. zamieszczanie fotografii w życiorysie jest zabronione, w związku z przepisami antydyskryminacyjnymi. Jeżeli szukasz pracy za granicą, upewnij się najpierw, czy zdjęcie w CV jest tam dobrze widziane. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego ujęcia swojej osoby, nie dodawajmy zdjęcia. Dodanie dobrego, profesjonalnego zdjęcia może jednak okazać się korzystne i pomocne w otrzymaniu oferty pracy. Pomoże nam wykreować swój wizerunek w oczach przyszłego pracodawcy i podkreślić ważne według nas cechy charakteru. Dzięki temu mamy możliwość zaprezentowania się jako odpowiedni kandydat na dane stanowisko. Nie jest to jednak najważniejszy element dokumentu. Największą uwagę należy poświęcić określeniu swoich kompetencji i celów zawodowych.

Tags

Dodaj komentarz