Zawrotna prędkość na skuterze

20 lipca 2007
Głośny warkot, czasem huk i to ogłuszający. Bardzo duża prędkość.  To z pewnością skuter, a na nim bardzo młody człowiek. Od dziś kierowcy takich pojazdów powinni mieć się na baczności. Skuterów na ulicach coraz więcej


Radomska drogówka dziś, jutro i w niedzielę będzie kontrolować młodych ludzi jeżdżących na skuterach. - Pod szczególnym nadzorem znajdą się osiedlowe uliczki, bo również tam – poza większym ciągami komunikacyjnymi - wyżywają się nastolatki – zapowiada rzecznik radomskiej KMP Rafał Jeżak. Odpowiadamy w ten sposób na liczne inerwencje mieszkańców, którzy skarżą się na zachowanie skuterzystów – wyjaśnia zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji Grzegorz Giziński. - Młodzi ludzie jeżdżą za szybko, nie stosują się do przepisów ruchu drogowego, stwarzając na drodze duże zagrożenie. Bardzo często dzieje się tak, ponieważ użytkownicy łamią konstrukcyjne zabezpieczenia skutera; można wtedy rozwijać na nim duże prędkości, powyżej 45 km na godz. A właśnie do takiej prędkości pojazd jest fabrycznie przystosowany.

Policja przypomina także, iż na skuterze mogą jeździć młodzi ludzie po ukończeniu 13 roku życia. Muszą jednak posiadać kartę motorowerową. Taki dokument – po sprawdzeniu wiedzy i przeprowadzeniu egzaminu, wydaje dyrektor gimnazjum. - Jest bardzo duże zainteresowanie tego rodzaju szkoleniami i nasi funkcjonariusze bardzo często w nich uczestniczą – zapewnia zastępca naczelnika mazowieckiej drogówki. Ddodaje, że weekendowa akcja nie będzie jedyną organizowaną po to, by zdyscyplinować kierowców skuterów. - Będą powtarzane. Poza tym, na co dzień każdy policjant, nie tylko ruchu drogowego ma obowiązek reagować, gdy ktoś łamie przepisy.