Złoty ząb na Mieście Kazimierzowskim

5 grudnia 2007
- To złoty ząb w szarzyźnie Miasta Kazimierzowskiego - ocenia konserwator zabytków Marek Figiel. Dziś spółka Rewitalizacja uroczyście zakończyła budowę kamienic w kawartale Grodzka, Wałowa, Mała. Kompleks budynków


W kompleksie znajdują się 23 mieszkania, 8 lokali użytkowych i podziemny garaż z wydzielonym i boksami. Budowa wg projektu, który wygrał ogólnopolski konkurs, trwała dwa lata i kosztowała 5 mln zł; roboty wykonywała firma Kombud. - Wszystkie mieszkania są już sprzedane, zainteresowanie nimi było bardzo duże - mówi prezes Rewitalizacji Mariusz Mróz. - Do wynajęcia pozostało część lokali użytkowych.

Z pewnością jednym z najbardziej atrakcyjnych jest ten w podziemiu obiektu, gdzie wyeksponowane zostały średniowieczne mury obronne Miasta Kazimierzowskiego. - Zachowały się one w 40 procentach, w 60 jest to więc rekonstrukcja - tłumaczy Marek Figiel z wojewódzkiego biura konserwatora zabytków. - Widać tutaj dobrze jak przebiegały i jaka była ich grubość.

Prace budowlane w tym rejonie poprzedziły badania archeologiczne. - Wszelkie znaleziska zostały przekazane do muzeum - dodaje prezes Mróz.

Zdaniem Marka Figla oddany dziś do użytku kompleks budynków: "to złoty ząb w szarzyźnie Miasta Kazimierzowskiego. - Ciesze się, że udało się zagospodarować cały kwartał, bo pojedyncze kamienice nie dają takiego efektu architektonicznego.

Rewitalizacja już rozpoczęła remont kamienicy przy ul. Rwańskiej 7, a w przyszłym roku chce przystapić do robót pod adresem Wałowa 8 i 8a.