Zmarł Jerzy Iwański, wieloletni dyrektor ogródka jordanowskiego. Nazywano go „radomskim Korczakiem”

26 maja 2022

W wieku 80 lat zmarł dzisiaj (26 maja) w nocy Jerzy Iwański – pedagog, animator kultury, a przede wszystkim długoletni dyrektor Publicznego Ogródka Jordanowskiego w Radomiu. Ceniony przez współpracowników, niezwykle lubiany przez wychowanków. Nazywano go „radomskim Korczakiem”.

 

Jerzy Iwański

 

Jerzy Iwański był z wykształcenia rusycystą, dlatego swoje pierwsze zawodowe lata złączył z nauczaniem tego języka w ówczesnym Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Waltera, przez krótki okres był też dyrektorem Domu Kultury „Walter” (zakładowej placówki dzisiejszego "Łucznika"). Potem ponownie, już na wiele lat, związał się z oświatą, najpierw jako inspektor w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu, a potem dyrektor Publicznego Ogródka Jordanowskiego, którym kierował od października 1990 r.  do sierpnia 2007 r. 

Działał także społecznie, m.in. w Towarzystwie Kultury Teatralnej, sam będąc miłośnikiem i teatru, i muzyki klasycznej.

Jego aktywność w dziedzinie wychowania dzieci i młodzieży doceniła w 2005 r. kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działającego od 2001 r. przy Caritas diecezji radomskiej, przyznając mu w I edycji nagrodę "Viventi Caritate" ("żyjącemu miłością").

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 28 maja o godz. 13.30 w kościele pw. św. Józefa przy ul. Młodzianowskiej, skąd kondukt żałobny wyruszy na cmentarz na Firleju.

 

Tags