• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Zmiany w komunikacji miejskiej. MZDiK apeluje do pasażerów o samodyscyplinę

31 marca 2020

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku z koniecznością dostosowania komunikacji do zmieniającego się zapotrzebowania, od dzisiaj, 31 marca i wtorku, 1 kwietnia, aż do odwołania część kursów będzie obsługiwana dwoma autobusami.

 

autouniwers

 

Ze względu na wprowadzone przez rząd ograniczenia liczba pasażerów nie może obecnie przekroczyć połowy liczby miejsc siedzących w danym pojeździe. – Dla autobusów przegubowych (18-metrowych) limit ten został ustalony na 20 osób, dla standardowych (12-metrowych) na 14 osób, a dla najmniejszych (10-metrowych) na 10 osób. W przypadku dojazdów do zakładów pracy na określone godziny i późniejszych powrotów z nich dotychczas do przewozu około 30 pasażerów wystarczał jeden standardowy autobus. Obecnie potrzebne są dwa (w tym często jeden przegubowy) – wyjaśnia rzecznik MZDiK Dawid Puton. Jak zaznacza, po analizie frekwencji na kursach wskazanych przez pasażerów oraz dyspozytorów firm przewozowych (dotyczyło to firm na terenach przemysłowych na Gołębiowie, Wólce Klwateckiej, Wincentowie, Potkanowie i Wośnikach) sukcesywnie są podejmowane decyzje o wzmacnianiu poszczególnych newralgicznych kursów – w miarę możliwości taborowych oraz kadrowych firm wykonujących przewozy. – Wynika ro z tego, że liczba wolnych dodatkowych autobusów i kierowców jest ograniczona – zaznacza rzecznik.

Zmiany w dni powszednie do odwołania:

– linia 10: obsługa dwoma autobusami kursu o 5.12 z pętli Wacyn/ Osiowa do pętli Gołębiów/ Holszańskiej, obsługa dwoma autobusami kursu o 22.07 z pętli Gołębiów/ Holszańskiej do pętli Wacyn/ Osiowa (nie będzie z tego powodu wykonywany rozkładowy kurs zjazdowy linii 9 z pętli Os. Prędocinek do zajezdni Żakowice o 21.05 – według obowiązującego w dni powszednie rozkładu sobotniego).

Zmiany w dni powszednie od dzisiaj, 31 marca, do odwołania:

– linia 5: obsługa dwoma autobusami kursu o 5:12 z pętli Sadków/ Lotnisko do pętli Rożki, obsługa dwoma autobusami kursu o 5.58 z pętli Rożki do pętli Sadków/ Lotnisko;
– linia 13: obsługa dwoma autobusami kursu o 5.08 z pętli Józefów/ Szpital do pętli Wośniki/ Samorządowa, obsługa dwoma autobusami kursu o 14.13 z pętli Wośniki/ Samorządowa do pętli Józefów/ Szpital.

Zmiany w dni powszednie od 1 kwietnia 2020 roku (środa) do odwołania:

– linia 12: obsługa dwoma autobusami kursu o 4.59 z pętli Os. Południe przez ulicę Mroza do pętli Wincentów (uwaga: drugi autobus dołącza się nie od pętli, ale o 5.05 od przystanku Wierzbicka/ Toruńska 03!);
– linia 17: obsługa dwoma autobusami kursu o 4.59 z pętli Gołębiów/ Fołtyn do pętli Potkanów/ Stalowa, obsługa dwoma autobusami kursu o 17.53 z pętli Gołębiów/ Fołtyn do pętli Potkanów/ Stalowa (nie będzie z tego powodu wykonywany rozkładowy kurs zjazdowy do zajezdni Żakowice o 17.33);
– linia 21: obsługa dwoma autobusami kursu o 4.51 z pętli Os. Prędocinek do pętli Wincentów.

Na części kursów obsługiwanych dotychczas przez autobusy standardowe kursują obecnie pojazdy przegubowe (dotyczy to m.in. całodziennych zadań na linii 10, obsługujących newralgiczne kursy).

MZDiK: Prosimy o zrozumienie

– Ponieważ sytuacja jest dynamiczna i niespotykana dotychczas w naszej historii, prosimy o zrozumienie i o zachowywanie się zgodnie z przepisami obowiązującymi w stanie epidemii, a szczególnie o respektowanie ograniczeń w przemieszczaniu się do sytuacji bezwzględnie koniecznych – głównie chodzi o dojazdy do pracy, jeśli nie ma innych możliwości, np. transportu indywidualnego. Prosimy przede wszystkim o samodyscyplinę wśród pasażerów, ponieważ kierowcy mogą nie mieć możliwości dokładnego skontrolowania liczby osób w autobusie – apeluje Dawid Puton. Podkreśla, że autobusy oraz miejsca siedzące w nich zostały odpowiednio oznakowane w celu zachowywania odstępów pomiędzy pasażerami. – Inne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Radomiu mogą być ewentualnie wprowadzane w przypadku konieczności dostosowania się do dalszych decyzji służb rządowych albo sanitarnych, związanych z koronawirusem – zastrzega rzecznik MZDiK. Dodaje, że organizator komunikacji miejskiej, wprowadzając zmiany, nie jest w stanie przewidzieć, jakie będą wydawane dalsze dyspozycje.

Ewentualne uwagi można zgłaszać bezpośrednio do działu przewozów pasażerskich MZDiK –  komunikacja@mzdik.pl.

kat

Tags

Dodaj komentarz