Znakomite, niepokazywane

22 marca 2007
Duda-Gracz, Dwurnik, Kiełtyka, Paciak, Waltoś, Nowosielski, Maśluszczak, Nacht-Samborski - jednym słowem same artystyczne znakomitości. A przecież to zaledwie kila z kilkudziesięciu, których prace prezentuje właśnie radomskie Muzeum Sztuki Współczesnej. To już piętnasty pokaz kolekcji placówki. Tym razem nosi tytuł Dawno niepokazywane.Wielu tworców, różnorodne prace

- W naszej kolekcji jest ponad 4000 prac, z których pokazujemy stale na różnych wystawach kilkaset - tłumaczy szef muzeum Mieczysław Szewczuk  - Trzynaście pierwszych pokazów kolekcji - w latach 1991-2005 - układaliśmy według podobnych zasad: najwybitniejsze . -dzieła, wybitni artyści i ważne zjawiska w polskiej sztuce współczesnej. W ubiegłym roku, w ramach cyklu wystaw "15 lat Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu", prezentowaliśmy wystawę tematyczną "Sztuka w Polsce wobec spraw publicznych 1966-1994"; była to "Kolekcja 14".

W magazynach muzeum jest jednak wiele prac pokazywanych bardzo rzadko, a nawet nigdy dotąd  z przyczyn bardzo prozaicznych : w Domu Esterki i Gąski jest za ciasno. - Na tę kolejną wersję "Kolekcji" wybraliśmy pewne tradycyjne tematy: portret, martwa natura, pejzaż, widoki miasta; są tu także wizje rodzące się w wyobraźni; ale też nieznane szerzej dzieła z nurtu sztuki geometrycznej i abstrakcji informel - wyjaśnia Szewczuk.

wystawa jest też okazją przypomnienia wielu wybitnych prac artystów radomskich, Haliny Krysińskiej, Haliny Hermanowicz, Tadeusza Hajnrycha, Krzysztofa Mańczyńskiego i Leszka Kwiatkowskiego.  - W grupie mniej znanych prac abstrakcji informel prezentujemy np. "Obraz XIV" Stefana Gierowskiego 1957 i "Opustoszały" Aleksandra Kobzdeja z 1959 - mówi dyr. Szewczuk.  - Warto dodać, że obraz Kobzdeja prezentowany był w tym właśnie roku na Biennale w Sao Paulo.

Wystawa będzie czynna do 6 maja.