• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Znowu trzeba będzie płacić za parkowanie w centrum. Kiedy dokładnie, jeszcze nie wiadomo

30 czerwca 2020

Wraca strefa płatnego parkowania w centrum Radomia. Kiedy? Ogólnie można powiedzieć „już wkrótce”, bo najpierw musi się uprawomocnić podjęta wczoraj uchwała rady miejskiej przywracająca konieczność płacenia za pozostawienie samochodu na określonym terenie miasta.

 

 

Dzięki temu powinna poprawić się rotacja pojazdów na parkingach, co jest podstawowym założeniem takiej strefy.

Przypomnijmy: strefa została zawieszona zarządzeniem prezydenta Radomia od 23 marca tego roku. Ponieważ ze względu na epidemię przemieszczania się transportem publicznym było ograniczone,  „zniesienie” strefy ułatwiało bezpłatne parkowanie aut tym osobom, które mimo wszystko nie mogły wówczas całkowicie pozostać w domach. – Ale kiedy rząd zniósł większość ograniczeń i ruch znacznie wzrósł, powróciły problemy ze znalezieniem wolnego miejsca – wyjaśnia rzecznik MZDiK Dawid Puton. Jak podkreśla, o konieczności przywrócenia strefy – na co zwracało uwagę sporo kierowców – świadczył przede wszystkim fakt, że w tym okresie rotacja pojazdów na parkingach była bardzo ograniczona. – Najlepszym dowodem tego jest zrobione przez nas zdjęcie placu postojowego naprzeciwko siedziby MZDiK przy ulicy Traugutta. Niemal codziennie dochodziło tam do sytuacji, że większość miejsc była zajęta przez niemal cały dzień. Kierowcy chcący stanąć na chwilkę, np, aby podejść do bankomatu, zatrzymywali się na środku parkingu, blokując możliwość wyjazdu pojazdów ze stanowisk. Co chwilę słychać było dźwięki klaksonów, bo ktoś kogoś zablokował i oddalił się od pojazdu – relacjonuje rzecznik. – Kiedy strefa funkcjonowała normalnie, podobnych sytuacji było niewiele, ponieważ rotacja samochodów odbywała się na bieżąco – przypomina.

Prezydent już raz wniósł pod obrady rady miejskiej przywrócenie strefy, ale wtedy na przeszkodzie stanęły względy formalne. Wczoraj podjęli uchwałę o przywróceniu jej obowiązywania. Wejdzie ona w życie trzy dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. O dokładnej dacie MZDiK obiecuje poinformować oddzielnie.

Zakres Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego i opłaty nie zmieniają się.

bdb, kat

Fot. MZDiK Radom

Tags

Dodaj komentarz