Zomowiec pod sąd

26 czerwca 2007
Akt oskarżenia przeciwko byłemu zomowcowi skierował do Sądu Rejonowego w Radomiu prokurator z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Stefan Bogdan S znęcał się nad nieletnim zatrzymanym podczas czerwcowych wydarzeń w 1976 r. w Radomiu - uznała komisja.  Proces Jana D.


Mężczyzna był w 1976 r. słuchaczem Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie. Wraz z innymi funkcjonariuszami przyjechał do Radomia, aby tłumić robotniczy protest 25 czerwca. Jego zadaniem było rozpraszanie demonstrantów i ich zatrzymywanie. 25 czerwca Stefan Bogdan S. zatrzymał nieletniego Marka R. Prokurator uważa, że znęcał się nad nim fizycznie i psychicznie, zmusił go także do przejścia przez tzw. ścieżkę zdrowia. - Oskarżony naraził Marka. R na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszkodzenia ciała. Grozi za to kara pięciu lat więzienia – wyjaśnia naczelnik Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie Jacek Nowakowski.

Przed Sądem Okręgowym w Radomiu toczy się już proces przeciwko byłemu funkcjonariuszowi ZOMO z Lublina Janowi. D. Odpowiada on za pobicie mężczyzny podczas zatrzymań w Radomiu oraz za udział w „ścieżkach zdrowia”. Jan. D. nie przyznaje się do winy.

Niedługo do sądu mogą trafić kolejne akty oskarżenia przeciwko około czterdziestu funkcjonariuszom biorącym udział w wydarzeniach Czerwca '76.