ZUS przyjazny niepełnosprawnym

3 grudnia 2007
ZUS przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Pracownicy tej unstytucji, a także MOPS-u i Towarzystwa Walki z Kalectwem pomagali dziś niepełnosprawnym włączyć się do życia społecznego. Niepełnosprawnym radą służyli eksperci

Dziś w całej Polsce obchodzony jest Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dla nich właśnie radomski ZUS i PFRON zorganizował dzień otwarty. Przedstawiciele MOPS-u, Starostwa Powiatowego, Polskiego Towarzystwa do Walki z Kalectwem oraz eksperci ZUS odpowiadali na pytania zainteresowanych. Specjaliści radzili m.in: kiedy można się starać o emeryturę lub rentę, w jakich przypadkach orzekana jest niezdolność do pracy, jak pozyskać dodatki na prowadzenie działalności gospodarczej, kto może wydać skierowanie do sanatorium, na jaki rodzaj rehabilitacji można liczyć. - Od samego rana przychodzi do nas bardzo wielu ludzi. Ten dzień otwarty cieszy się dużym zainteresowaniem – podkreśla zastępca naczelnika wydziału koordynacji obsługi klientów Elżbieta Idzikowska.

Dla odwiedzających przygotowano mnóstwo ulotek i poradnik z najważniejszymi informacjami, które przydadzą się niepełnosprawnym. Wśród nich m.in: spis wszystkich organizacji pomocowych, orzecznictwo lekarskie w ZUS, zapis nowych zasad rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenie, a także podstawowe informacje o PFRON.  

Radomski ZUS codziennie odwiedzają osoby niepełnosprawne. Czy budynek jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb? - Wiemy, że niepełnosprawnym nie jest łatwo. Nasz budynek jest jednak przystosowany dla nich: mamy windy, toalety, podjazdy dla wózków inwalidzkich, specjalne boksy i stanowiska – wyjaśnia Elżbieta Idzikowska. - Jeśli pojawiają się bariery są usuwane na bieżąco, bo nasz urząd także zatrudnia osoby niepełnosprawne – dodaje.

Przed wejściem do siedziby ZUS na tablicy ogłoszeń umieszczono jest zbiór przepisów dla petentów i wszystkie niezbędne wiadomości. Ponadto ZUS prowadzi specjalną stronę internetową, gdzie niepełnosprawni mogą bez wychodzenia z domu znaleźć wszystkie potrzebne informacje.