• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

ZUS wznawia kierowanie na rehabilitację leczniczą. Trzeba wykonać test na koronawirusa

30 lipca 2020

Od 4 sierpnia ZUS wznawia kierowanie ubezpieczonych na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Zawieszono ją w związku z pandemią COVID-19. Rozsyłane są już pierwsze zawiadomienia o skierowaniu do sanatorium. Pojadą do nich najpierw te osoby, którym w najbliższym czasie kończy się świadczenie.

 

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

 

– Osoby skierowane na rehabilitację w systemie stacjonarnym, czyli na całodobowy pobyt w ośrodku, będą musiały obowiązkowo przejść test w kierunku SARS-CoV-2. Gdy tylko dostaną z ZUS zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą (wraz z ulotką informacyjną), będą musiały skontaktować się ze wskazanym ośrodkiem rehabilitacyjnym, który poinformuje o wystawionym zleceniu na badanie – wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Pojedziesz, jeśli test da ujemny wynik

Warunkiem przyjęcia na turnus jest negatywny wynik testu. Badanie jest bezpłatne, a trzeba je wykonać nie wcześniej niż sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Ośrodek telefonicznie poinformuje o wyniku testu. Listę punktów pobrań można znaleźć tutaj. Z planowaniem podróży należy powstrzymać się do momentu, w którym ośrodek poinformuje o negatywnym wyniku testu.

– Należy też pamiętać o tym, aby poinformować ZUS, jeśli nie możemy skorzystać z rehabilitacji. Ważne jest także, by obowiązkowo informować ośrodek rehabilitacyjny o aktualnym numerze telefonu. Na turnus należy zabrać ze sobą środki ochrony osobistej – rękawiczki, maseczki lub przyłbice – zaznacza rzecznik.

Ambulatoryjnie bez testu

Osoby skierowane na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli takie które dojeżdżają na nią codziennie w wyznaczonych godzinach, nie wykonują testu w kierunku SARS-CoV-2.

Uwaga: osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji lub przebywające z taką z osobą w warunkach domowych, nie mogą zgłosić się do ośrodka.

kat

 

Tags

Dodaj komentarz