• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

28. Turniej Śpiewających Poezję. Koncerty Jana Kondraka i Mirosława Czyżykiewicza

14 maja 2021

Łaźnia zaprasza dzisiaj, 14 maja i jutro, 15 maja o godz. 17 na kolejne koncerty w ramach 28. Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję. Dzisiaj usłyszymy „Pieśni Kresów Naszych” w wykonaniu duetu Jan Kondrak & Adam Szabat; jutro zaśpiewa Mirosław Czyżykiewicz. Oba w formie online na Facebooku i YouTube.

 

Jan Kondrak i Adam Sztaba (fot. Materiały prasowe/Łaźnia

 

„Pieśni Kresów Naszych” to koncert piosenek autorskich Jana Kondraka i Adama Szabata utrzymany w konwencji na dwa głosy męskie i gitarę (Waldemar Korzeniowski). Większości kompozycji towarzyszy klimat nostalgii. Z jednej strony to osobiste wyznania, pełne tęsknoty za czasem minionym, za ludźmi, którzy odeszli, za miejscem dziecięcych zabaw, z drugiej zaś opowieści o tragicznej historii kresów i zwyczajnym człowieku w nią wplątanym. Nietuzinkowe teksty i chwytające za serce melodie okraszone są dodatkowo barwnymi opowieściami autorów, którzy czasem występują w roli świadków historii.

Biografia Mirosława Czyżykiewicza jest bardzo bogata, warto wymienić tu chociażby nagrody na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA) w Świnoujściu, pierwszą nagrodę im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także szereg wspaniałych, niezapomnianych koncertów na festiwalach, przeglądach, w audycjach radiowych.

Cenią go zarówno miłośnicy Stachury, Wysockiego jak i Leonarda Cohena. Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, gdzie jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. Jego teksty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Nadaje kształt emocjom, które możemy odnaleźć w każdej codzienności. O czym śpiewa Czyżykiewicz? Po prostu: o życiu. Jego pieśni to opis świata, zapis wrażeń, notatka z podróży.

W programie "The Best of" znajdą się zarówno utwory zaliczane do klasyki Mirka tj. Ave, Sam na Sam, Giną ludzie, Bieg lat, Tańcz!, ale też utwory ze spektakli Jerzego Satanowskiego, Konie narowiste, Biała Lokomotywa czy Para nasycona z Zanim będziesz u brzegu z Hanną Banaszak, oraz oczywiście adaptacje muzyczne wierszy Josifa Brodskiego.

Tags