35 lat temu zaczęło się w Walterze
Za nami premiera sztuki Teresy Opoki „Ballada uliczna” w Teatrze Powszechnym (nasza recenzja). Była to również inauguracja obchodów 35. rocznicy Czerwca ‘76. W najbliższych dniach - kolejne wydarzenia. - Mówimy o bardzo poważnej rzeczy, mówimy o Czerwcu 76 roku. To dla nas, mieszkańców Radomia data bardzo szczególna. To niewątpliwy, olbrzymi wkład w budowę demokracji. Myślę, że Radomiowi powinno być zawsze pamiętane, że ten wkład został dany na naszej ziemi - uważa prezydent Radomia. Andrzej Kosztowniak przekonuje, że trzeba przypomnieć tę część historii miasta, szczególnie ludziom jego pokolenia, urodzonych choćby w 76 roku. - Wielu z nas i młodszych traktuje Czerwiec jedynie w kategoriach historycznych, czegoś, co było dawno i do końca nie wiadomo jak przebiegało. Dlatego myślę, że tak ważna jest część edukacyjna obchodów. Jesteśmy to winni młodemu pokoleniu, które przyszło po tym, które wtedy walczyło o wolność Polski – podkreśla Kosztowniak.
Jutro (7 bm.) o godz. 11 przed gmachem Urzędu Miejskiego zaplanowano otwarcie wystawy plenerowej „Zaczęło się w Walterze”. Prace wybrali i przygotowali: Biuro Edukacji Publicznej radomskiej delegatury IPN, Archiwum Państwowe w Radomiu we współpracy z magistratem i Fabryką Broni "Łucznik".
W środę (8 bm.) o godz. 11 kolejna prezentacja, tym razem plakatów biorących udział w międzyszkolnym konkursie „Radomski Czerwiec ’76”. Prace możemy obejrzeć w III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Współorganizatorem wystawy jest Łaźnia. Pod koniec bieżącego tygodnia (piątek, godz. 11) odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na plakat przedstawiający wypadki radomskie, po którym młodzież przemaszeruje ulicami miasta pod pomnik przy ul. 25 Czerwca. Tam zostaną złożone kwiaty.
Również w piątek (10 bm.) o godz. 13 w budynku Kurii Diecezji Radomskiej przy ul. Malczewskiego 1 otwarcie kolejnej wystawy pt. „… ksiądz musi zaprzestać”- życie i działalność ks. Romana Kotlarza.
Za tydzień (14 bm.) o godz. 18 będziemy mogli obejrzeć film pt. „Radom Czerwiec ‘76 – bądźmy dumni”. Dokument przygotowała młodzież, która rozmawia o uczestnikach i ofiarach radomskiego Czerwca ’76. Emisji będzie towarzyszyć wystawa „Dawne klimaty” przybliżająca życie i atmosferę lat 70 ubiegłego wieku. Organizatorem tego projektu jest Resursa Obywatelska.
Następnego dnia (15 bm.) w Łaźni przy ul. Żeromskiego o godz. 11 rozstrzygnięty będzie konkurs adresowany do młodzieży pt. „Czerwiec 1976 w pamięci moich bliskich”. Kolejną wystawę (17 bm., godz. 12) pt. „Radomski Czerwiec 1976 w 35-lecie wydarzeń” obejrzeć będziemy mogli w Muzeum im. Jacka Malczewskiego; została ona przygotowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej - powstała jako aneks do wystawy „Polityka i Etyka”, która ukazuje związki i wzajemne oddziaływanie sztuki i polityki.
„Muzyczna podróż z Wiednia do Wenecji” to koncert organizowany w piątek (24 bm.) o godz. 19 w hali MOSiR przez NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Koncert ten poprzedzi główne uroczystości zaplanowane w 35. rocznicę radomskich wydarzeń. W sobotę 25 czerwca przyjedzie do Radomia Prezydent RP Bronisław Komorowski. Jego wystąpienie zaplanowano na godz. 17.40, a potem przy Pomniku Radomskiego Czerwca 76’ rozpocznie się msza św. Wieczorem w Sali im. K. Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych zaplanowanoę koncert pamięci "Ludziom Czerwca 76’" w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Macieja Żółtowskiego.
- Prezydent przybędzie do Radomia na kilka godzin po to by oddać honor tym, którzy w 1976 roku powiedzieli komunistom „dość”. To święto wszystkich mieszkańców Radomia, które mam nadzieję niebawem będzie datą dumy całego naszego narodu. Myślę, że prezydent Komorowski spotka się również z młodzieżą, i wolontariatem z Arki – oczekuje Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Organizatorzy spodziewają się też delegacji z całej Polski.
Tegoroczne obchody zakończą się w niedzielę 26 bm. o godz. 19.30 w kościele Bernardynów promocją reedycji płyty „Misterium Dźwięku Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976” i koncertem w wykonaniu Roberta Grudnia.
Głównymi organizatorami tegorocznych uroczystości rocznicowych są Urząd Miejski w Radomiu i NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.
(raa)