40 gabinetów lekarzy rodzinnych w Radomiu będzie zamkniętych

1 stycznia 2015
Od jutra nieczynne będą przychodnie lekarzy rodzinnych należących do Porozumienia Zielonogórskiego. W Radomiu jest ich wiele, ale służby wojewody mazowieckiego zapewniają, że opieka medyczna w województwie będzie zapewniona.



 

 

- Pacjentów przyjmują wszystkie szpitale publiczne. 1, 3, 4 i 6 stycznia korzystamy - jak zwykle – z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL), a w przypadkach nagłych - ze szpitalnych oddziałów ratunkowych lub pogotowia. Od 1 stycznia możemy też sprawdzić, czy nasza przychodnia ma kontrakt. Jeśli nie, należy przepisać się do innej (warto zabrać kopie lub odpis naszej dokumentacji medycznej, przychodnie wydają ją zwykle odpłatnie). Aktualizowane listy zakontraktowanych placówek są na stronie internetowej mazowieckiego oddziału NFZ (www.nfz-warszawa.pl) i pod numerem całodobowej infolinii (22) 456 74 01 - informuje rzeczniczka wojewody Ivetta Biały.

- W powiatach, w których lekarza pierwszego kontaktu ma zapewnionych mniej niż 60 proc. mieszkańców, NFZ zawarł dodatkowe umowy z działającymi placówkami lub przedłużono dyspozycyjność placówek NPL. W regionie radomskim informacje, gdzie się leczyć, powinni przede wszystkim sprawdzić mieszkańcy powiatów lipskiego, kozienickiego i Radomia (stan na 31.01 godz. 17) - dodaje rzeczniczka, ale podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna, kolejne podmioty decydowały się podpisać umowę jeszcze wczoraj do północy.


Jak wynika z danych NFZ, w Radomiu pacjenci zastaną zamknięte gabinety w 43 placówkach; część z nich świadczy wyłącznie usługi pięlegniarskie lub położnych.

Od 2 stycznia NFZ uruchamia na swojej stronie aplikację do wyszukiwania najbliższych placówek leczących w ramach kontraktu. Wyświetlą się po wpisaniu w okienko kodu pocztowego. Ewentualne przypadki nieudzielenia pomocy medycznej można zgłaszać na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta 0 800 190 590 lub numer 987 (Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego). 

 

(kat, bdb)