7 najważniejszych zalet inteligentnych domów i systemów smart home

30 marca 2022

Systemy inteligentnego zarządzania domem (tzw. smart home) cieszą się szybko rosnącą popularnością. Dowiedz się, dlaczego warto się na nie zdecydować i jakie są największe korzyści wynikające z ich użytkowania.

 

 

Wygoda

Nie da się ukryć, że głównym powodem, dla którego właściciele budynków decydują się na system inteligentnego zarządzania domem, jest wygoda codziennego życia. Wyobraź sobie, że bez Twojego udziału, w sposób całkowicie automatyczny w całym domu o określonej przez Ciebie porze zasłaniają się wszystkie rolety. Światło włączane na klaśnięcie? Żaden problem! Samoistne ustawianie dogodnej temperatury w pomieszczeniach to kolejna z wielu funkcji, które świadczą o komforcie gwarantowanym przez smart home. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania domem możesz zapomnieć o wykonywaniu błahych, ale angażujących i po prostu niezbyt przyjemnych, codziennych czynności.

Bezobsługowość

System smart home działa automatycznie. Jedyne, czego wymaga od użytkownika, to montaż i konfiguracja, po czym pracuje w ściśle określony sposób. Obsługa polega wyłącznie na ewentualnych zmianach w konfiguracji, tak aby dostosować jego parametry do indywidualnych potrzeb użytkownika. Bezobsługowość przekłada się zresztą na wygodę eksploatacji, o której pisaliśmy w powyższym akapicie.

Oszczędność czasu

Włączenie światła, ustawienie klimatyzatora czy mocy grzejników zgodnie z pożądaną temperaturą, zasłanianie i odsłanianie rolet – wszystkie te czynności z osobna zajmują zaledwie chwilę, jednak jeśli weźmie się pod uwagę konieczność kilkakrotnego wykonania każdej z nich, w ciągu tygodnia nazbiera się sporo cennych minut. Posiadając system smart home, możesz je oszczędzić i wykorzystać z myślą o innych, przyjemniejszych lub pożyteczniejszych czynnościach, które wnoszą coś do Twojego życia.

Kontrola

  • System inteligentnego zarządzania domem pozwala na obsługę m.in.:
  • oświetlenia,
  • ogrzewania i klimatyzacji,
  • urządzeń RTV i AGD.

Zmiana ustawień działania oraz wyłączanie i włączanie każdego z tych podstawowych elementów wyposażenia budynku dzięki smart home staje się możliwe z poziomu telefonu. Siedząc wygodnie w fotelu czy leżąc na kanapie, da się paroma kliknięciami konfigurować pracę urządzeń i sprzętów. Co więcej, jest to możliwe nawet w sposób zdalny, tzn. niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Możesz przebywać setki kilometrów od domu, a mimo to panować nad tym, co się z nim dzieje, o ile tylko posiadasz przy sobie smartfon.

Bezpieczeństwo

Inteligentne systemy zarządzania domem zawierają liczne funkcje, których celem jest ochrona mienia, zdrowia i życia użytkowników budynku. Różnego rodzaju czujniki cały czas kontrolują, czy nie dochodzi do niepożądanych sytuacji i podejrzanych zachowań, a w razie ich wykrycia natychmiast wysyłają stosowne powiadomienia.

Oszczędności finansowe

Odpowiednio skonfigurowany system smart home potrafi nadzorować pracę ogrzewania i klimatyzacji w taki sposób, aby osiągało jak najwyższą efektywność przy zminimalizowaniu zużyciu energii. A zatem dzięki optymalizacji praca instalacji domowych jest nie tylko wygodniejsza, ale również tańsza.

Zdrowie

Poprzez optymalizację działania ogrzewania i klimatyzacji można osiągnąć również korzyści zdrowotne, dostosowując ich parametry do potrzeb organizmu.

Podsumowując, smart home ma wiele zalet, dlatego zdecydowanie warto go zastosować w swoim domu. Jeśli natomiast poszukujesz nieruchomości na wynajem z zamontowanym systemem inteligentnego zarządzania lub jakiejkolwiek innej, sprawdź, jak szukać jej w sposób bezpieczny https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jak-bezpiecznie-wynajac-mieszkanie.

Tags