8 mld zł do podziału w ramch Regionalnego Programu Operacyjnego Mazowsza

16 lutego 2015

 

Komisja Europejska przyjęła Regionalny Program Operacyjny dla Mazowsza na lata 2014 - 20. W puli jest aż ponad 2 mld euro, czyli sporo ponad 8 mld zł. Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone w drugim kwartale br.

 

 



 

 

- Nnajwięcej pieniędzy z UE zasili projekty transportowe oraz inwestycje pozwalające upowszechnić wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Priorytetem będzie też wykorzystanie w biznesie potencjału naukowo-badawczego Mazowsza i dofinansowywanie innowacyjności i przedsiębiorczości. Najbliższe lata to również dobry czas dla rozwoju ekonomii społecznej, bo duża część dotacji przeznaczona jest na walkę z ubóstwem i zmniejszenie bezrobocia - informuje rzeczniczka marszałka Mazowsza Marta Milewska.

 

 – Rozwojowy, proekologiczny i prospołeczny – tak w skrócie najnowszy RPO dla Mazowsza określa marszałek Adam Struzik. – Oczywiście region musi dbać o swój rozwój, ale musi się to odbywać w trosce o naturalne bogactwo Mazowsza i jednocześnie z uwzględnieniem realnych problemów mieszkańców województwa. Czyli nadal stawiamy na rozwój zrównoważony. Chcemy jak najwięcej wydobyć z potencjału naukowego regionu. Z drugiej strony pamiętamy o ważnej roli małych i średnich przedsiębiorstw – również w tworzeniu nowych miejsc pracy - wyjaśnia. 

 

Regionalny program na najbliższe lata to 2 mld euro na tzw. projekty twarde i miękkie (to, co kiedyś można było realizować w ramach RPO i POKL). Tym razem dotacje będą mogły pokryć maksymalnie 80 proc. kosztów inwestycji (dotychczas było to maks. 85 proc.).

 

Zarząd województwa stworzył także dla Mazowsza (poza Warszawą, która wraz z ościennymi gminami ma swój Zintegrowany Iinstrument Terytorialny z budżetem 165 mln zł) Regionalny Instrument Terytorialny. - Ideą było zainspirowanie samorządów lokalnych do wspólnej realizacji inwestycji, które w całości będą np. spójnym systemowo projektem transportowym - tłumaczy rzeczniczka.

 

Przypomnijmy: w ramach radomskiego RIT, w którym uczestniczą także powiaty południowej części województwauos, szptale z regionu będą starały się o pieniądze m.in. na modernizację wyposażenia.

 

Wszystkim, którzy będą chcieli ubiegać się o unijne dofinansowanie, pomagać będą pracownicy sieci specjalnie stworzonych do tego punktów informacyjnych w ramach Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. - Klienci punktów będą mogli liczyć na diagnozę swojego pomysłu – informację o tym, w ramach którego priorytetu i działania można ubiegać się o wsparcie. Poznają również kryteria i procedury przyznawania dotacji, a przede wszystkim poznają „krok po kroku” sposób ubiegania się o dofinansowanie - zapewnia Milewska.

 

Pierwsze nabory konkursowe Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych planuje ogłosić w drugim kwartale 2015 r. 

 

(kat)