Idzie „Wiosna”. Literacka
35. Radomska Wiosna Literacka rozpoczyna się w poniedziałek (23 bm.). Z powodu kryzysu
finansowego programowo okrojona, ale jak zwykle ciekawa. Do głównego
organizatora - Miejskiej Biblioteki Publicznej dołączyło w tym roku
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
- "Wiosnę" zainauguruje (23 bm. o godz. 17) rozmowa prof. Andrzeja St. Kowalczyka z Uniwersytetu Warszawskiego i dyrektora Muzeum Literatury oraz wykładowcy UW Jarosława Klejnockiego o Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości.
- Ten wybitny pisarz, przez lata niewydawany w Polsce i pomijany w krajowych kanonach lektur, dziś zyskuje dużą popularność. Jest nie tylko wydawany, ale stał się też tematem wielu prac naukowych. Najnowszą jest książka „ Buntownik. Cyklista. Kosmopolak. O Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości” wydana właśnie przez Muzeum Literatury we współpracy z Towarzystwem „Więź”. Spotkanie otwierające Radomską Wiosnę Literacką będzie również promocją tego zbioru szkiców o Bobkowskim. - Redaktorzy tomu przybliżą słuchaczom postać i twórczość kontrowersyjnego pisarza , który budzi do dziś różne , czasem skrajne, emocje - zaprasza Eliza Szwede z "Gombrowicza".
We wtorek (24 bm. o godz. 17) kolejny interesujący gość - Jacek Hugo-Bader i spotkanie zatytułowane "Korespondent z Polszy". Reporter "Gazety Wyborczej" dużo pisze o Rosji i byłych krajach ZSRR, w których w sumie spędził cztery lata. Jego ostatnia książka, wydane w 2001 r, Dzienniki kołymskie, to reportaż z podróży Traktem kołymskim, a jednocześnie przejmująca opowieść o dzisiejszych mieszkańcach Kołymy. Jego książka "W rajskiej dolinie wśród zielska" w 2003 r. była nominowana do Nagrody Nike, dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press, w 2010 r, był nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
W środę (25 bm.), godz.17 - promocja książek radomskich autorów: Grzegorza Bartosa, Jerzego Madejskiego i Jana Michalskiego.
Wszystkie spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego. Wstęp wolny. Szczegółowy program tutaj
(kat)