W meksykańskich rytmach
Publiczność usłyszy utwory meksykańskich kompozytorów, takich jak Manuel Maria Ponce, reprezentujący narodowy nurt w muzyce meksykańskiej, czy Silvestre Revueltasa, który chociaż nie wykorzystywał w swoich utworach ludowych pieśni i tańców, to jednak czerpał inspirację z folkloru. Krytycy określają jego muzykę jako komunikatywną, żartobliwą, inspirującą. On sam o muzyce pisał, że ma przede wszystkim sprawiać przyjemność słuchaczowi i taką właśnie komponował.
Warto przypomnieć, że Meksyk i Kuba są uznawane za kolebkę profesjonalnej muzyki Ameryki Środkowej. W Meksyku jej początki zawdzięczamy potomkom kolonizatorów, którzy na tamtejszy grunt przenieśli styl europejski. Współcześnie muzykę z tej części świata łączą ze starym kontynentem taneczny repertuar i liryka. Zadziwia ona też nadal bogactwem tańców, takich jak np. huapango, który został włączony do programu koncertu.
Huapango jest szybkim, skomplikowanym tańcem meksykańskim. Jego nazwa wywodzi się od uroczystości obchodzonej w stanie Veracruz. Kompozycja prezentowana podczas sobotniego wieczoru została napisana przez José Pabla Moncayo. Utwór zawiera w sobie trzy tańce ludowe: el siquisirí, el bajlajú i el gavilancito.
ROK zaprezentuje również Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika. Muzyk także czerpał inspirację z folkloru, a jego utwory mają silną wymowę religijno-historyczną, dotyczą wydarzeń z dziejów narodu i jego własnego życia.
Solistką wieczoru będzie Marta Magdalena Lelek, wspaniała skrzypaczka, laureatka wielu konkursów, uważana za jedną z najciekawszych polskich skrzypaczek. Ceniona jest przede wszystkim za muzykalność, energię, doskonałą technikę i wdzięk.
Lelek zagra z towarzyszeniem Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją meksykańskiego dyrygenta Michaela Meissnera.
Koncert w sali UM przy ul. Żeromskiego 53, bilety po 19, 16, 13 i 11 zł.
(kat)