Kamienica starościńska otwarta, zaprasza od sierpnia
Kamienica starościńska na Mieście Kazimierzowskim to kolejny obiekt, który gruntownie odnowiła Rewitalizacja. Na remont zdobyła unijne pieniądze, miasto także miało swój wkład. Sam budynek przy Grodzkiej 8, jeszcze niedawno był w opłakanym stanie, teraz lśni na tle pozostałych, które są wyzwaniem zarówno dla miejskiej spółki jak i gminy. - To fantastyczny dzień dotyczący całego obszaru zabytkowej, centralnej części miasta. Tu będą się spotykać ludzie, będą się ścierać twórcze poglądy. Ten obiekt będzie siedzibą znamienitych instytucji: PAN, ZHR - wyliczał prezydent Andrzej Kosztowniak. Mówił także o sąsiednich budynkach, które czekają na generalny remont.
Koniec renowacji kamienicy starościńskiej uważany jest za symboliczny początek odbudowy radomskiego zamku. Jego makietę można oglądać tuż obok wyremontowanej kamienicy. Niestety, w odlewie znalazł się błąd, który dziennikarze natychmiast wychwycili (patrz fotografia).
W samej kamienicy obok hufca ZHR swoją siedzibę będzie mieć Radomska Stacja Archeologiczna PAN. Na początek będzie placówką badawczą, głównie obiektów znalezionych podczas wykopalisk prowadzonych dotychczas na Piotrówce. Zajmie się także działalnością wydawniczą. Obecnie trwają prace nad obsadą stacji. - To centrum będzie mobilne. Liczba pracowników będzie bardzo zmienna, zależna od potrzeb i projektów realizowanych przez PAN. Na miejscu będzie cały czas sekretarz zatrudniony na etat - wyjaśniał prof. Andrzej Buko, szef Instytutu Etnologii i Archeologii PAN. Poinformował, że są plany uruchomienia może kursów przygotowawczych, może studiów podyplomowych związanych z Uniwersytetem Warszawskim. - Jeżeli dostaniemy grant - grubo ponad milion złotych - na opracowanie badań materiałów radomskich, to ta stała ekipa pracująca w Radomiu może sięgnąć w ciągu kilku lat kilkunastu osób - zapowiada profesor.
Na poziomie piwnic i parteru przygotowano ekspozycję obrazującą wykopaliska archeologiczne, historię budynku i zamku radomskiego. - Od sierpnia będzie tu pracować osoba, która będzie opowiadać radomianom o wystawie, oprowadzać po budynku - poinformował prezes Rewitalizacji Mariusz Mróz.
Całkowity koszt modernizacji obiektu to prawie 3 mln zł, z czego ponad 2,1 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. Pozyskały je Rewitalizacja we współpracy z gminą oraz radomskim Hufcem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Bartek Olszewski